Założenie firmy sprzątającej krok po kroku - czy to się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 2018-11-12  |  Średni czas czytania: 02:34
Artykuł reklamowy
Założenie firmy sprzątającej nie jest tak skomplikowane jak może się wydawać. Nie zabiera to też bardzo dużo czasu. Oczywiście opiszemy ten proces krok po kroku. Warto też zadać sobie pytanie czy to się opłaca? Rozwijający się rynek usług tego typu jest jasnym sygnałem, że warto się nad tym zastanowić.
Założenie firmy sprzątającej krok po kroku - czy to się opłaca?

Otwarcie działalności gospodarczej

Rynek usług związanych ze sprzątaniem powiększa się z roku na rok. Patrząc pod tym kątem, może się wydawać, że założenie firmy sprzątającej nie jest opłacalne. Jednakże warto zauważyć, że w naszym kraju powstają coraz to nowe przedsiębiorstwa. Dzięki temu zapotrzebowanie na interesujące nas usługi ciągle rośnie. Można zajmować się biurami, magazynami czy halami. Jeśli marzymy o mniejszej firmie, dla niej również znajdzie się zajęcie. Polacy coraz chętniej wynajmują specjalistów do sprzątania mieszkań czy domów. Wiąże się to z coraz dłuższym dniem pracy i szybszym trybem życia. Zwyczajnie zaczyna brakować czasu na samodzielne porządki. Zatem nie będziemy narzekać na brak pracy, co wiąże się z zarobkiem.

Ważne jest też to, że na samym początku nie musimy dużo inwestować. Najważniejszy jest zakup środków czyszczących, ścierek, mopów czy też szczotek. Dopiero z czasem możemy zainteresować się specjalnymi maszynami jak odkurzacze itp. Jeśli zaś chodzi o urządzenia do konserwacji posadzek będą potrzebne tylko w przypadku firm zajmujących się dużymi obiektami. Co ciekawe, siedzibą przedsiębiorstwa może być dom lub mieszkanie. Nie potrzebujemy też biura, większość klientów woli spotykać się u siebie. Zatem otwarcie działalności gospodarczej zajmujące się sprzątaniem nie wymaga ogromnych nakładów finansowych.

Jest jeszcze jeden sposób by dowiedzieć się czy ten pomysł na biznes jest dobry. Warto przejrzeć cennik firm sprzątających. Dzięki niemu dowiemy się ile mniej więcej możemy zarobić. Załóżmy, że będziemy zajmować się porządkowaniem domów i mieszkań. Za kompleksowe sprzątanie mieszkania o powierzchni 40m² klienci płacą od 60 do 70 zł.  W przedziale 40-100m² cena rośnie. Zatrzymuje się w okolicach 100 zł. Cennik firm sprzątających uwzględniają też usługi dodatkowe. Takie jak mycie okien czy na przykład sprzątanie klatek schodowych. 

Szczegółowy cennik firm sprzątających można znaleźć tu: kb.pl/porady/cennik-sprzatania-mieszkan-i-biur-prywatnie-i-z-firma-sprzatajaca-ceny-w-calej-polsce/. Zatem jeśli uda się wejść na rynek, można naprawdę dobrze zarobić. To wystarczająca odpowiedz na pytanie czy ten pomysł na biznes się opłaca.

Założenie firmy sprzątającej krok po kroku

Jak zacząć zakładanie firmy sprzątającej? Najpierw należy zastanowić się nad formą prowadzenia działalności. Do wyboru mamy kilka opcji. Może być to jednoosobowa firma sprzątająca, spółka cywilna, jawna lub też spółka z o.o. W zasadzie tylko od nas zależy, na którą wersję się zdecydujemy. Po tym należy zarejestrować przedsiębiorstwo. Spółka jawna i jednoosobowa firma sprzątająca jest rejestrowana poprzez formularza CEIDG-1. Składa się go w urzędzie miasta lub gminy. Dzięki temu otrzymujemy numery NIP i REGON. W przypadku spółek jawnych lub z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest konieczne jest też wystąpienie z wnioskiem o wpis do rejestru KRS.

Ważne jest też ustalenie numeru PKD dla naszej przyszłej działalności. Dla firm sprzątających będzie to numer 81.21.Z. Określa on niespecjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych. Kolejnym krokiem jest wybór formy opodatkowania. Ma on związek z planowanym dochodem, ale też z występującymi kosztami. Podstawową formą jest tak zwana skala podatkowa. Tu rozliczenie następuje ze względu na progi podatkowe. Do wyboru mamy też podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zawodowe sprzątanie nie jest przedmiotowo zwolnione z VAT. Można jednak skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, jeśli roczne obroty firmy nie przekroczą 200 000 zł.

Gdy już złożymy wniosek CEIDG-1 i załatwimy sprawę z VAT przychodzi czas na kolejny krok. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych należy złożyć formularz ZUS ZUA. Jest on po porostu zgłoszeniem danej osoby do ubezpieczenia. Osoby zakładające działalność po raz pierwszy mogą skorzystać z ulgi na start. Dzięki niej nie podlegają ubezpieczeniom społecznym przez 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności. Dotyczy to również innych osób. Chodzi o przedsiębiorców, którzy podejmują działalność po 60 miesiącach od dnia zakończenia lub zawieszenia poprzedniej. Na tym kończą się najważniejsze formalności.

Wiemy już jak zacząć działalność, teraz podpowiemy jak ją prowadzić. Nie zawsze musimy zakładać konto firmowe. Jednakże, jeśli chcemy świadczyć usługi dla innych firm trzeba to zrobić. W tej kwestii nie ma żadnego problemu, w każdym banku znajdziemy taką ofertę. Ważniejsze jest prawidłowe prowadzenie księgowości. Możemy skorzystać ze specjalnego programu komputerowego. Ułatwia on rozliczenia i prowadzenie działalności. Oprogramowania tego typu oferują też dużo więcej przydatnych funkcji. Warto też zadbać o marketing, czyli stronę internetową lub konta w mediach społecznościowych. Dzięki tym kanałom wzbudzimy zainteresowanie naszymi usługami.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: