6krokow.pl
6korkow.pl
Poradnik jak założyć i prowadzić firmę krok po korku
794-442-662
kontakt@6krokow.pl
6krokow.pl - Ile kosztuje uruchomienie franczyzy
Krok 5 z 6

Ile kosztuje uruchomienie franczyzy

Ostatnia aktualizacja: 2018-07-06  |  Średni czas czytania: 04:06
frnaczyzaAdvertisement
W poprzednich krokach poradnika dowiedziałeś się czym jest franczyza, jakie są jej zalety i wady oraz na czym polega prowadzenie biznesu w tej formie. Jeżeli zastanawiasz się nad przyłączeniem się do sieci franczyzowej, to na pewno ważną dla Ciebie kwestią będą koszty, które będziesz musiał ponieść. Dlatego w tym kroku możesz dowiedzieć się ile kosztuje zostanie franczyzobiorcą oraz ile kosztuje uruchomienie franczyzy.

Najkrócej mówiąc koszty franczyzy zależą w głównej mierze od tego jaki rodzaj franczyzy wybierzesz. W Polsce możesz spotkać się z franczyzami, do których będziesz mógł przystąpić mając od kilku do kilkudzisięciu tysięcy złotych, a także z takimi, w których wkład własny może wynieść nawet kilkaset tysięcy lub kilka milionów złotych (np. stacje paliw).

Obecnie w Polsce koszt otwarcia placówki franczyzowej mieści się najczęściej w granicach kilkunastu tysięcy złotych, dzięki czemu przystąpienie do systemu franczyzowego nie zbyt trudne.

Kalkulując ile pieniędzy będziesz potrzebował, zwróć uwagę na następujące kwestie:

 1. jakie są koszty wstępne franczyzy, czyli koszty wejścia do danego systemu franczyzowego i z czego one wynikają
 2. jakie są koszty inwestycyjne leżące po Twojej stronie (np. wynajem i wyposażenie lokalu, zakupienie towarów, licencji, zdobycie uprawnień itp.)
 3. jakie są koszty prowizyjne, które będziesz zobowiązany ponosić na rzecz franczyzodawcy po uruchomieniu działalności

Jeżeli chodzi o koszty, które będziesz musiał ponieść, zwróć uwagę na następujące rodzaje kosztów związanych z franczyzą:

 1. Wstępna opłata franczyzowa
 2. Bieżąca opłata franczyzowa
 3. Wpłaty na wspólny fundusz marketingowy

Wstępna opłata franczyzowa

Wstępna opłata franczyzowa to opłata, którą płacisz jednorazowo przystępując do danego systemu franczyzy. Powinna ona pokryć koszty franczyzodawcy związane ze stworzeniem i sprzedażą pakietu franczyzowego.

Płacąc wstępną opłatę franczyzową finansujesz swoje prawo do korzystania z pomysłu na biznes stworzonego przez franczyzodawcę. Zazwyczaj opłata taka oscyluje w okolicach 10% całości wstępnych kosztów ponoszonych ogółem przez franczyzobiorcę otwierającego swoją placówkę, ale nie jest to regułą.

Wstępna opłata franczyzowa jest ustalana przez każdego franczyzodawcę indywidualnie, jednak można wyróżnić kilka czynników, które będą miały wpływ na jej wysokość.

Czynniki mające wpływ na wysokość wstępnej opłaty franczyzowej:

 • jakie usługi wstępne i bieżące zapewni Ci franczyzodawca - zazwyczaj im większy zakres pomocy franczyzodawcy w otwarciu nowej placówki, tym wyższa wstępna opłata franczyzowa
 • wielkość obszaru, na którym będzie działał franczyzobiorca - im większy obszar geograficzny, tym wyższa opłata za przystąpienie do systemu franczyzowego
 • okres, na jaki zawierana jest umowa franczyzowa - im dłuższy okres, tym wyższe opłaty
 • opłaty wstępne narzucane przez konkurencję - działa tutaj tzw. „niewidzialna ręka rynku“ - jeżeli franczyzodawca ma sporą konkurencję (np. branża sklepów spożywczych, w której funkcjonuje dużo franczyz), to będzie musiał patrzeć na konkurencję i dostosowywać do niej swoje wymagania co do opłat franczyzowych

Ciekawostka:
W przypadku franczyzy dystrybucyjnej franczyzodawcy często wliczają opłaty franczyzowe w cenę dostarczanych franczyzobiorcom towarów. Dzięki temu rozwiązaniu można przystąpić do franczyzy dystrybucyjnej bez posiadania dużego kapitału na start.

Bieżąca opłata franczyzowa

Bieżąca opłata franczyzowa to opłata, którą będziesz ponosił regularnie (zazwyczaj raz w miesiącu), która ma pokryć licencję na korzystanie z prawa do znaku towarowego oraz usługi wsparcia udzielane Ci przez franczyzodawcę. Bieżąca opłata franczyzowa jest zazwyczaj naliczana jako procent od dochodów, wartości sprzedaży lub obrotów.

Wpłata na wspólny fundusz marketingowy

Od rozpoznawalności i pozytywnego wizerunku marki zależy sukces Twój, franczyzodawcy oraz całego systemu franczyzowego. Dlatego też częstą praktyką jest tworzenie przez franczyzodawcę specjalnego funduszu, z którego pieniądze są przeznaczane wyłącznie na promocję, marketing i PR marki franczyzowej.

Franczyzodawca dzięki temu funduszowi ma niezbędne środki na promocję marki w mediach ogólnokrajowych i lokalnych, środki na prowadzenie kampanii marketingowych czy produkcję materiałów reklamowych dla całej sieci.

Pozostałe koszty uruchomienie franczyzy

Oprócz kosztów związnych typowo z kosztami franczyzowymi, musisz doliczyć również specyficzne koszty związane z danym rodzajem biznesu jaki panujesz prowadzić.

Przykładowo:
Jeżeli decydujesz się np. na prowadzenie franczyzowego foodtrucka, to będzie interesował Cię również zakup odpowiedniego samochodu, opłacenie opłat związanych z SANEPIDem, wyposażenie gastronomiczne samochodu, koszty pracowników, koszty paliwa czy produktów spżywczych. Jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie swojego sklepu z odzieżą, to interesował Cię będzie przed wszystkim koszt wynajmu lokalu, jego wyposażenie w niezbędny wystrój, koszty towarów oraz pracowników, których będziesz musiał zatrudnić. Jak widzisz, koszty są uzależnione od specyfiki danego biznesu.

Oczywiście oprócz najmu lokalu i jego wyposażenia będziesz również ponosił opłaty administracyjne i skarbowe, czyli składki ZUS i obciążenia podatkowe.

Przeczytaj również artykuły:
- Ile wynoszą składki ZUS dla przedsiębiorcy oraz mały, preferencyjny ZUS dla nowych firm w 2018
- Wybierz formę opodatkowania firmy
- PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych dla osób prowadzących działalność gospodarczą
- CIT - podatek dochodowy od osób prawnych

Weź również pod uwagę koszty związane z zatrudnieniem pracowników, które mogą pochłaniać znaczną część budżetu w danym miesiącu.

Warto zapoznać się z poradnikiem: Zatrudnienie pracownika, czyli umowa o pracę, o dzieło i zlecenie w pigułce, a w nim:
- Umowy cywilnoprawne, czyli umowa o dzieło i zlecenie
- Umowa o pracę na czas określony, nieokreślony oraz okres próbny
- Zawarcie umowy o pracę, czyli niezbędne formalności
- Jak prowadzić dokumentację pracowniczą?
- Umowa o pracę, czyli prawa i obowiązki pracownika
- Rozwiązanie, wypowiedzenie umowy o pracę, zlecenie, dzieło

Dodatkowe koszty, które powinieneś m.in. wziąć pod uwagę:

 • koszty wynajmu lokalu
 • koszty związane z pracownikami
 • zakup samochodu
 • media i abonament
 • wyposażenie lokalu
 • zatowarowanie
 • zakup urządzeń technicznych
 • szkolenia pracowników
 • koszty marketingu i sprzedaży
 • koszty naprawy sprzętów
 • opłaty administracyjno-skarbowe
 • koszty zakupu kasy fiskalnej
 • koszty zakupu terminala do płatności elektronicznych
 • koszty księgowości
 • koszty zakupu programu księgowego
 • koszty związane z uzykaniem odpowienich pozwoleń np. Sanepidu
 • ubezpieczenia zawodowe, majątkowe, pracownicze
 • koszty ewentualnych napraw sprzętu

Ważne, abyś przy określaniu całkowitego kosztu inwestycji w daną franczyzę wykonał swój własny kosztorys, a nie wierzył jedynie wyliczeniom franczyzodawcy - może być to dla Ciebie jedynie wskazówka przy samodzielnym wyliczaniu kosztów. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ franczyzodawcy często nie wliczają w taki koszt na przykład kosztów ubezpieczenia, podróży służbowych, napraw czy zakupu dodatkowego sprzętu.

Skąd wziąć pieniądze na franczyzę?

Przy szacowaniu tego, czy stać Cię na przystąpienie do danej franczyzy bardzo ważną kwestią jest to, czy będziesz mógł skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania np. w postaci kredytu bankowego. Niektórzy franczyzodawcy wymagają, aby dany procent zainwestowanych przez franczyzobiorcę pieniędzy pochodził z jego własnych oszczędności, a nie z kredytów czy pożyczek.

Niezależnie od tego, czy masz swoje środki pieniężne czy też będziesz musiał wspomagać się kredytem lub pożyczką, najważniejsze jest posiadanie dobrego biznesplanu, w którym oszacujesz koszty oraz przyszłe zyski.

O tym w jaki sposób napisać dobry biznesplan dowiesz się z tego artykułu:
- Jak napisać biznesplan?

Jeżeli nie masz własnych środków, to z pomocą może przyjść Ci wzięcie kredytu bankowego. Ważne jest jednak zorientowanie się, czy finansowanie opłat franczyzowych kredytem jest w danej franczyzie dopuszczalne, ponieważ czasami zdarzają się franczyzodawcy, którzy nie akceptują takiego rozwiązania albo przewidują pewien procentowy limit na wkład pochodzący z kredytu bankowego. Niemniej wzięcie kredytu jest najprostszym rozwiązaniem, jeżeli nie dysponujesz żadnymi swoimi oszczędnościami i często franczyzodawcy pomagają wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytową.

Kolejnym rozwiązaniem na sfinansowanie swojgo przystąpienia do franczyzy może być ubieganie się o dotację z urzędu pracy. Problem może polegać jednak na wymaganiach urzędu: aby móc liczyć na dotację musisz byc osobą bezrobotną oraz Twój biznes musi przetrwać minimum rok od jego otwarcia. Dużym plusem za to jest to, że jeżeli spełnisz wszystkie warunki urzędu, to nie będziesz musiał zwrócić otrzymanych pieniędzy.

Przeczytaj artykuły na temat finansowania firmy:
- Jak wybrać kredyt bankowy dla firmy?
- Dotacje z Urzędu Pracy na założenie firmy i rozpoczęcie działalności gospodarczej
- Dotacje z UE na otwarcie firmy i rozpoczęcie działalności gospodarczej

Kolejnym środkiem na uzyskanie pieniędzy może być wzięcie pożyczki, na przykład z Banku Gospodarstwa Krajowego, który udziela ich na preferencyjnych warunkach osobom otwierającym własny biznes. Możesz też pożyczyć pieniądze od swojej rodziny lub przyjaciół.

Więcej pomysłów na znalezienie środków na założenie własnej firmy w formie franczyzy znajdziesz tutaj:
- Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy?

Oceń ten artykuł:

Partnerem serwisu jest:

Taxcare

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
eBook: Jak założyć własną firmę

eBook:
Jak założyć własną firmę? w 2018 roku

Wszystkie aktualne informacje o zakładaniu własnej firmy zebrane w jednym miejscu!

zobacz więcej ›

Publikacja dostępna w formacie PDF

Podaj e-mail

Trwa generowanie dokumentu, może to potrwać około 10 sekund.