6korkow.pl
Poradnik jak założyć i prowadzić firmę krok po korku
794-442-662
kontakt@6krokow.pl
Ile kosztuje uruchomienie franczyzy
Krok 5 z 6

Ile kosztuje uruchomienie franczyzy

Ostatnia aktualizacja: 2018-03-18
TaxCare Advertisement
W poprzednich krokach dowiedziałeś się czym jest franczyza, jakie są jej zalety i wady, na czym dokładnie polega takie prowadzenie biznesu. Jeżeli zastanawiasz się nad przyłączeniem się do sieci franczyzowej, to na pewno ważną dla Ciebie kwestią są koszty, które będziesz musiał ponieść. Dlatego w tym kroku postaramy się udzielić odpowiedzi na pytanie ile kosztuje zostanie franczyzobiorcą.

Jeżeli chodzi o koszty, to wszystko będzie zależało od tego jaką franczyzę wybierzesz. W Polsce możesz spotkać się z franczyzami, do których będziesz mógł przystąpić mając od kilku do kilkudzisięciu tysięcy złotych, a także z takimi, w których nakład własny może wynieść nawet kilkaset tysięcy, a nawet kilka milionów złotych (w przypadku stacji paliw). Najwięcej franczyz mieści się jednak w granicach kilkunastu tysięcy złotych, dzięki czemu przystąpienie do systemu franczyzowego jest atrakcyjniejszą formą od założenia własnej działalności od zera.

Kalkulując ile pieniędzy będziesz musiał przygotować, aby stać się franczyzodawcą, zwróć uwagę na następujące kwestie:

 1. jakie są koszty wstępne, czyli koszty wejścia do danego systemu franczyzowego i z czego one wynikają
 2. jakie są koszty inwestycyjne leżące po Twojej stronie (np. wynajem i wyposażenie lokalu, zakupienie towarów)
 3. jakie są koszty, które będziesz musiał ponosić na rzecz franczyzodawcy po uruchomieniu działalności

Jeżeli chodzi o koszty, które będziesz musiał ponieść, zwróć uwagę na następujące rodzaje kosztów związanych z franczyzą:

 1. Wstępna opłata franczyzowa
 2. Bieżąca opłata franczyzowa
 3. Wpłaty na wspólny fundusz marketingowy

Wstępna opłata franczyzowa

Wstępna opłata franczyzowa to opłata, którą płacisz jednorazowo wstępując w dany system franczyzy. Powinna ona pokryć koszty franczyzodawcy związane ze stworzeniem i sprzedażą pakietu franczyzowego - płacąc wstępną opłatę opłacasz swoje prawo do korzystania z pomysłu na biznes stworzonego przez franczyzodawcę. Zazwyczaj opłata taka oscyluje w okolicach 10% całości wstępnych kosztów ponoszonych ogółem przez franczyzobiorcę otwierającego swoją placówkę, ale nie jest to reguła. Ogólnie chodzi o to, by franczyza była atrakcyjna dla potencjalnych franczyzobiorców.

Oczywiście znowu musimy wspomnieć, że wstępna opłata franczyzowa jest ustalana przez każdego franczyzodawcę indywidualnie, jednak można wyróżnić kilka czynników, które będą miały wpływ na jej wysokość.

Czynniki mające wpływ na wysokość wstępnej opłaty franczyzowej:

 • jakie usługi wstępne i bieżące zapewni Ci franczyzodawca - zazwyczaj im większy zakres pomocy franczyzodawcy w otwarciu nowej placówki, tym wyższa wstępna opłata franczyzowa
 • wielkość obszaru, na którym będzie działał franczyzobiorca - im większy obszar, tym wyższa opłata za przystąpienie do systemu franczyzowego
 • okres, na jaki zawierana jest umowa franczyzowa - im dłuższy okres, tym wyższe opłaty
 • opłaty wstępne narzucane przez konkurencję - działa tutaj tzw. „niewidzialna ręka rynku“ - jeżeli franczyzodawca ma sporą konkurencję (np. branża sklepów spożywczych, w której funkcjonuje dużo franczyz), to będzie musiał patrzeć na konkurencję i dostosowywać do niej swoje wymagania co do opłat franczyzowych

Ciekawostka:
W przypadku franczyzy dystrybucyjnej franczyzodawcy często wliczają opłaty franczyzowe w cenę dostarczanych do franczyzobiorców towarów. Dzięki temu rozwiązaniu można przystąpić do franczyzy dystrybucyjnej bez posiadania dużego kapitału na start.

Bieżąca opłata franczyzowa

Bieżąca opłata franczyzowa to opłata, którą będziesz ponosił regularnie (zazwyczaj raz w miesiącu), która ma pokryć licencję na korzystanie z prawa do znaku towarowego oraz usługi wsparcia udzielane Ci przez franczyzodawcę. Zazwyczaj jest naliczana jako procent od dochodów, wartości sprzedaży lub obrotów.

Wpłata na wspólny fundusz marketingowy

Od rozpoznawalności marki jako ogółu zależy sukces Twój, franczyzodawcy oraz całego systemu franczyzowego. Dlatego częstą praktyką jest stworzenie przez franczyzodawcę specjalnego funduszu, z którego pieniądze są przeznaczane wyłącznie na promocję, marketing i PR marki franczyzowej. Franczyzodawca dzięki temu funduszowi ma niezbędne środki na promocję marki w mediach ogólnokrajowych i lokalnych, środki na prowadzenie kampanii marketingowych i produkcję materiałów reklamowych dla całej sieci.

Pozostałe koszty

Oprócz kosztów związnych typowo z kosztami franczyzowymi, musisz doliczyć również koszty związane z danym rodzajem biznesu, tzn. jeżeli decydujesz się na prowadzenie franczyzowego foodtrucka, to będzie interesował Cię również zakup odpowiedniego samochodu, opłacenie opłat związanych z SANEPIDem, wyposażenie gastronomiczne samochodu, koszty pracowników, koszty paliwa i prądu. Jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie swojego sklepu z odzieżą, to będzie interesował Cię przed wszystkim koszt wynajmu lokalu, jego wyposażenie w niezbędne towary, wystrój i koszty pracowników, których będziesz musiał zatrudnić. Jak widzisz, koszty będą uzależnione od specyfiki danego biznesu.

Oprócz najmu lokalu i jego wyposażenia będziesz również ponosił opłaty administracyjne i skarbowe, czyli składki na ubezpieczenia społeczne i obciążenia podatkowe. Weź również pod uwagę koszty związane z zatrudnieniem pracowników, które mogą pochłaniać znaczną część budżetu w danym miesiącu.

Dodatkowe koszty, które powinieneś wziąć pod uwagę:

 • koszty wynajmu lokalu
 • koszty związane z pracownikami
 • zakup samochodu
 • media i abonament
 • wyposażenie lokalu
 • zatowarowanie
 • zakup urządzeń technicznych
 • szkolenia pracowników
 • koszty marketingu i sprzedaży
 • koszty księgowości
 • koszty naprawy sprzętów
 • opłaty administracyjno-skarbowe

Ważne, abyś przy określaniu całkowitego kosztu inwestycji w daną franczyzę wykonał swój własny kosztorys, a nie wierzył jedynie wyliczeniom franczyzodawcy - może być to dla Ciebie jedynie wskazówka przy samodzielnym wyliczaniu kosztów. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ franczyzodawcy często nie wliczają w taki koszt na przykład kosztów ubezpieczenia, podróży służbowych, napraw czy zakupu dodatkowego sprzętu.

Przy szacowaniu tego, czy stać Cię na przystąpienie do danej franczyzy bardzo ważną kwestią jest to, czy będziesz mógł skorzystać z kredytu bankowego - przecież mało kto dysponuje dużym budżetem dostępnym od ręki. Niektórzy franczyzodawcy wymagają, aby dany procent zainwestowanych przez franczyzobiorcę pieniędzy pochodził z jego własnych oszczędności, a nie z kredytów czy pożyczek, dlatego warto przyjrzeć się tej kwestii wybierając swojego franczyzodawcę. Część franczyzodawców oferuje swoją pomoc w uzyskaniu kredytów przez franczyzobiorców także jeżeli nie dysponujesz wielkimi zasobami pieniężnymi, to warto żebyś zainteresował się taką opcją.

Skąd wziąć pieniądze na franczyzę?

Niezależnie od tego, czy masz swoje środki pieniężne czy też będziesz musiał wspomagać się kredytem czy pożyczką, najważniejsze jest posiadanie dobrego biznesplanu, w którym oszacujesz koszty oraz przyszłe zyski. O tym w jaki sposób napisać dobry biznesplan dowiesz się z tego artykułu:

https://6krokow.pl/jak-napisac-biznesplan/

Jeżeli nie masz własnych środków, to z pomocą może przyjść Ci wzięcie kredytu bankowego. Ważne jest jednak zorientowanie się, czy finansowanie opłat franczyzowych kredytem jest w danej franczyzie dopuszczalne, ponieważ czasami zdarzają się franczyzodawcy, którzy nie akceptują takiego rozwiązania albo przewidują pewien procentowy limit na wkład pochodzący z kredytu bankowego. Niemniej wzięcie kredytu jest najprostszym rozwiązaniem, jeżeli nie dysponujesz żadnymi swoimi oszczędnościami i często franczyzodawcy pomagają wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytową.

Kolejnym rozwiązaniem na sfinansowanie swojgo przystąpienia do franczyzy może być ubieganie się o dotację z urzędu pracy. Problem może polegać jednak na wymaganiach urzędu: aby móc liczyć na dotację musisz byc osobą bezrobotną oraz Twój biznes musi przetrwać minimum rok od jego otwarcia. Dużym plusem za to jest to, że jeżeli spełnisz wszystkie warunki urzędu, to nie będziesz musiał zwrócić otrzymanych pieniędzy.

Kolejnym środkiem na uzyskanie pieniędzy może być wzięcie pożyczki, na przykład z Banku Gospodarstwa Krajowego, który udziela ich na preferencyjnych warunkach osobom otwierającym własny biznes. Możesz też pożyczyć pieniądze od swojej rodziny lub przyjaciół.

Więcej pomysłów na znalezienie środków na założenie własnej firmy w formie franczyzy znajdziesz tutaj:

https://6krokow.pl/skad-wziac-pieniadze-na-zalozenie-firmy/

Oceń ten artykuł:

Partnerem serwisu jest:

Taxcare

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Onet. Mój Biznes + bonus

eBook:
Jak założyć własną firmę? w 2018 roku

Wszystkie aktualne informacje o zakładaniu własnej firmy zebrane w jednym miejscu!

zobacz więcej ›

Publikacja dostępna w formacie PDF

Podaj e-mail

Trwa generowanie dokumentu, może to potrwać około 10 sekund.