Jak zmienić lub zamknąć firmowe konto bankowe?
Zmiana firmowego konta bankowego
Zmiana firmowego konta bankowego najczęściej zdarza się w przypadku, kiedy przedsiębiorca nie jest już zadowolony z usług dotychczasowego banku. Jeżeli również należysz do tego grona przedsiębiorców, pomyśl o przeniesieniu konta firmowego do innego banku.
Kiedy warto zmienić bank?
Pomysł na zmianę rachunku pojawia się najczęściej wtedy, gdy bank zaczyna pobierać opłaty, których wcześniej nie było. Taka sytuacja zdarza się na przykład kiedy bank zostaje przejęty przez inny. Wprowadzanie w takich przypadkach dodatkowych opłat jest uciążliwie szczególnie dla małych przedsiębiorców, dlatego wtedy warto poszukać lepszej dla siebie oferty. Powodem, dla którego przedsiębiorcy decydują się zmienić bank jest także płatność za usługi, które mogą być za darmo - np. wypłaty z bankomatu. Warto jest rozważyć zmianę rachunku bankowego także wtedy, gdy nie jesteśmy zadowoleni z obsługi, jaką dotychczasowy bank nam oferuje.
Przyczyn zmiany konta bankowego może być wiele. Często również zdarza się tak, że powodem do zmiany rachunku bankowego jest po prostu znalezienie innej, lepszej oferty. Banki w celu pozyskania klienta oferują wiele dodatkowych korzyści za przeniesienie do nich swojego konta, na przykład:
- premia za przeniesienie rachunku,
- niższe opłaty za prowadzenie konta,
- zniżki lojalnościowe,
- oprocentowanie konta.
Zmiana konta firmowego krok po kroku
Krok 1. Uruchom nowy rachunek
Uruchomienie nowego rachunku to pierwszy krok do zmiany tego starego. Coraz więcej banków oferuje otworzenie rachunku przez złożenie wniosku przez Internet - potrzebujesz do tego jedynie podstawowych danych takich jak nazwa i adres firmy, NIP, REGON i Twoich danych personalnych (jako właściciela firmy).
Po złożeniu wniosku trzeba podpisać umowę z bankiem o prowadzenie rachunku bankowego. Możesz to zrobić osobiście w oddziale banku bądź za pośrednictwem kuriera. Niektóre banki dają możliwość zawarcia umowy online. Zasadniczo osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą muszą dostarczyć do banku jedynie skan lub kopię dowodu osobistego, a co do danych firmy nie muszą przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów (bank może je zweryfikować na podstawie rejestru CEIDG). Jedynie spółki zazwyczaj muszą dostarczyć odpis z KRS.
Gdy założysz już nowe konto, będziesz znał jego numer i gdy je aktywujesz, to jak najszybciej poinformuj o zmianie numeru rachunku swoich kontrahentów. Oprócz tego będziesz musiał wprowadzić zmiany we wszystkich miejscach, gdzie numer ten się pojawia - na przykład na szablonach faktur czy stronie internetowej.
Krok 2. Zadecyduj w sprawie starego rachunku
Otwierając nowy rachunek bankowy w innym banku będziesz musiał zdecydować co zrobić ze starym rachunkiem. Tak naprawdę do wyboru masz dwie opcje:
- zamknięcie starego konta bankowego - jeżeli nie oczekujesz już żadnych płatności od swoich klientów, to stare konto możesz spokojnie zamknąć praktycznie od razu. Zazwyczaj jednak jest tak, że zamknięcie konta bankowego wiążę się z koniecznością odczekania umownego okresu wypowiedzenia. Musisz również pamiętać o rozliczeniu się z bankiem za korzystanie z rachunku do czas rozwiązania umowy.
- pozostawienie starego konta bankowego - jeżeli oczekujesz jeszcze na zapłatę od kontrahentów lub po prostu potrzebujesz jeszcze tego konta, to możesz pozostawić swój dotychczasowy rachunek. Nie ma przeszkód żeby firma miała więcej niż jedno konto. Decydując się jednak na pozostawienie starego konta bankowego musisz sprawdzić czy nie będzie to wiązało się z nadmiernymi kosztami - wszystko tak naprawdę zależy od tego do czego jest Ci ono potrzebne i w jakim zakresie będziesz z niego korzystał.
Krok 3. Poinformuj urząd skarbowy
Zmiana rachunku bankowego wiąże się z koniecznością poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego. W tym celu musisz wypełnić formularz CEIDG-1 (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej) - informację na temat rachunku bankowego znajdziesz w polu 28 - jest to miejsce tylko na jeden numer rachunku więc jeżeli postanowiłeś zachować stare konto, to musisz podać numery obu (lub wszystkich numerów kont jakich posiadasz) w załączniku CEIDG-RB.
W przypadku spółek - dokonują one aktualizacji numerów rachunków poprzez wypełnienie formularza NIP-2, a gdy brakuje w nim miejsca na wszystkie rachunki bankowe to także wypełnienie załącznika NIP-B.
Na poinformowanie urzędu skarbowego o zmianie firmowego konta bankowego masz 7 dni.
Krok 4. Poinformuj ZUS
O zmianie firmowego konta bankowego należy poinformować również ZUS. Aktualizacji dokonuje się przez wypełnienie druku ZUS ZBA w terminie 14 dni.
Zamknięcie firmowego konta bankowego
Decyzja o zamknięciu firmowego konta bankowego pojawia się najczęściej wtedy, gdy prowadzona działalność gospodarcza nie przynosi zysku i przedsiębiorca decyduje się na zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej. Wtedy też trzeba uregulować sprawy finansowe.
Zamknięcie firmowego konta bankowego krok po kroku
Krok 1. Ureguluj należności wobec banku
Zamknięcie konta bankowego zobowiązuje do uregulowania wszystkich należności jakie mamy wobec banku. Przede wszystkim chodzi o takie sprawy jak:
- spłata zadłużenia lub rozłożenie długu na raty,
- przelanie zgromadzonych środków na konto osobiste.
Krok 2. Zleć w banku zamknięcie konta firmowego
Do wydania dyspozycji zamknięcia konta firmowego konieczna jest zgoda. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych nie ma z tym problemu - jako jedyny właściciel firmy decydujesz o wszystkim. W przypadku spółek potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Niektóre banki wymagają też złożenie wniosku o zamknięcie konta albo napisanie pisma z prośbą o zamknięcie, ale w niektórych bankach prośbę o zamknięcie konta przez Internet lub telefon.
Krok 3. Sprawdź, czy konto zostało zamknięte
Zamknięcie konta bankowego najczęściej następuje po upływie okresu wypowiedzenia. Dlatego warto też po upływie tego okresu sprawdzić, czy firmowe konto rzeczywiście zostało zamknięte.
Co jest ważne przy wyborze odpowiedniego banku?
W wyborze odpowiedniego banku dla swojej firmy, przede wszystkim należy zastanowić się z jakich produktów bankowych jako przedsiębiorca masz zamiar korzystać. Sprecyzowanie swoich oczekiwać pozwoli Ci na weryfikację, który bank ma dla Ciebie najlepszą ofertę.
Poza sprawdzeniem oferty danego banku, sprawdź również:
- wysokość opłat za prowadzenie konta,
- opłaty za przelewy,
- prowizje za wypłaty z bankomatów,
- opłaty za kartę do bankomatu,
- bonusy i premie,
- oprocentowanie kapitału.
Oceń ten artykuł: