Kalkulatory online, czyli przydatne narzedzia w Twojej firmie
Obecnie, w internecie możemy znaleźć masę różnych aplikacji, które pozwolą nam obliczyć dużą część – niezbędnych przy prowadzeniu firmy – wskaźników. Pojawić się może tutaj dylemat, który portal i aplikację wybrać, która jest najbardziej pewna i niezawodna. Większość kalkulatorów działa na tej samej zasadzie, więc można się spodziewać, że większa część będzie działała tak samo. Jeżeli chcesz mieć większą pewność, możesz szukać ich na portalach pewniejszych, np. stron rządowych, lub specjalistycznych, które wyrobiły już pewną markę i budzą zaufanie użytkowników.
Przydatne kalkulatory online
Kalkulatorem, który polecam, ze względu na pochodzenie źródłowe jest kalkulator odsetek dostępny na rządowej stronie www.finanse.mf.gov.pl/cit/kalkulator-odsetek. Jeżeli wystąpiła u Ciebie zaległość podatkowa, możesz z łatwością obliczyć, jaką wysokość osiągną odsetki za zwłokę. W wyznaczonych polach musisz wpisać kwotę zaległości podatkowej, datę od której mają być naliczane oraz datę, kiedy zaległość zostanie uregulowana. Instrument oblicza odsetki na podstawie obu stawek: podstawowej i obniżonej.
Innym dostępnym instrumentem na tejże stronie jest kalkulator PIT – bardzo przydatny przy rozliczaniu podatku dochodowego. Można z niego skorzystać wchodząc na stronę, pod adresem www.finanse.mf.gov.pl/pit/kalkulator-pit. Wybierając sposób rozliczenia masz do dyspozycji opcje:
- podatek dochodowy według skali podatkowej,
- podatek dochodowy rozliczany liniowo,
- zaliczka uproszczona na podatek dochodowy wg skali podatkowej,
- zaliczka uproszczona na podatek dochodowy rozliczany liniowo.
Jeżeli zatrudniasz w swojej firmie pracowników, powinien Cię zainteresować kalkulator wynagrodzeń, dzięki któremu bez trudu obliczysz kwotę wynagrodzenia netto, na podstawie kwoty brutto i odwrotnie. Dane do uzupełnienia na stronie, to – między innymi – rodzaj umowy, wysokość wynagrodzenia, oraz typy składek na ZUS pracownika. Możesz wybrać również opcję „Student do 26 roku życia” i określić stawki ubezpieczenia wypadkowego. Aby wypróbować kalkulator wejdź na stronę: www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/kalkulatory/kalkulator-wynagrodzen.
Jesteś zobowiązany do rozliczania podatku VAT? Skorzystaj z kalkulatora obliczającego konkretną cenę, w oparciu o podaną przez Ciebie kwotę netto, oraz stawkę podatkową, dotyczącą obiektu, którego cenę chcesz ustalić. Obliczenia możesz stosować również w drugą stronę i na podstawiue wartości brutto (z podatkiem) obliczyć wartość netto. Kalkulator VAT znajdziesz pod adresem: http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/kalkulatory/kalkulator-vat.
Więcej o podatku VAT dowiesz się z artykułów:
- Co to jest podatek VAT i jak go obliczać?
- Czynny podatnik VAT, czyli z czym wiąże się bycie vatowcem?
Szeroki wachlarz kalkulatorów oferuje portal infor.pl. Znajdziemy tutaj przeróżne aplikacje, obliczające najważniejsze elementy, których wielkość musimy znać prowadząc własny biznes. Jednym z ciekawszych pomysłów jest kalkulator ryczałtów samochodowych. Ciężko znaleźć firmę, która nie korzysta z samochodu. Niejednokrotnie jednak pracownicy korzystają z własnego auta, a firma wówczas oszczędza pieniądze, płacąc jedynie za eksploatację i paliwo. Problemem może okazać się tutaj kwestia rozliczania takich działań. Korzystając z kalkulatora na stronie www.infor.pl/kalkulatory/samochod.html bez trudu obliczysz, jaka kwota należy się pracownikowi za zaangażowanie pojazdu i czasu na podróż. Dane, jakie należy uzupełnić w formularzu online, to rodzaj pojazdu(do 900cm3, od 900cm3), ilość pokonanych kilometrów oraz dni nieobecności pracownika w pracy. Po naciśnięciu „oblicz”, uzyskujemy kwotę ryczałtu według aktualnych stawek NBP, łącznie z obliczonym podatkiem od tego ryczałtu.
Jeśli zdarza się, że masz problem z określeniem poprawności numerów REGON, numer NIP, PESEL, ISBN, ISMN, ISSN, EAN13, EAN8 i IBAN, przydatny może się okazać kalkulator poprawności numerów dostępny na stronie www.infor.pl/kalkulatory/regonnip.html. Formularz wymaga wybrania konkretnego rodzaju numeru, którego szukasz, oraz wpisanie go. Kalkulator określa, czy numer jest poprawny, czy nie i podaje informację pod formularzem.
Zakładając firmę, przedsiębiorcy stoją przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wybór siedziby firmy oraz tego, czy lokal będzie lepiej kupić, wynajmować, czy ulokować firmę w swoim domu. Jeżeli ktoś wybiera pierwszą opcję, warto skorzystać z kalkulatora, który obliczy dodatkowe opłaty towarzyszące zakupowi nieruchomości. Kalkulator opłat notarialnych, ze strony http://www.infor.pl/kalkulatory/nieruchomosci.html wymaga uzupełnienia dwóch pól – cena nieruchomości, oraz wysokość prowizji agencji nieruchomości. W zamian, uzyskujemy informacje o wysokości opłat związanych z zakupem, tj. podatku od czynności cywilnoprawnych, taksy notarialnej, VAT, opłaty za wpis do księgi oraz kwoty dla agencji. Kalkulator podaje również sumę wszystkich wartości.
Kiedy firmy dużo inwestują zdarza się, że tracą swoją płynność finansową. Często decydują się wtedy na wzięcie kredytu firmowego. Decyzja ta jednak musi być dobrze przemyślana i opierać się na sprawdzonych danych. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak wysokie będziesz musiał płacić raty miesięczne przy spłacaniu kredytu, oraz ile wyniosą odsetki od konkretnej kwoty, przy danym oprocentowaniu możesz to z łatwością sprawdzić na stronie www.infor.pl/kalkulatory/kredyty.html. Kalkulator kredytowy pozwala uzyskać dane określające wysokość poszczególnych rat (możesz wybrać rodzajowo: równe lub malejące), oraz pokazuje podział na część kapitałową oraz część odsetkową raty. Dane niezbędne do obliczeń, które należy uzupełnić to kwota kredytu, ilość rat miesięcznych, oraz stopa procentowa, wedle której naliczane będą odsetki.
Kolejną przydatną wersją takich narzędzi biznesowych jest kalkulator walutowy. Jeżeli zawierasz transakcje międzynarodowe, rozliczane w różnych walutach, albo jeśli zwyczajnie jedziesz na urlop by odpocząć od pracy, powinien Cię on zainteresować. Po wybraniu kwoty oraz określeniu rodzaju walut – najpierw tej, z jakiej chcesz obliczyć wartość, oraz kolejnej, w jakiej chcesz otrzymać wynik – wybierasz datę, z której algorytm ma pobrać stawki przeliczeniowe ustanawiane przez NBP. Po kliknięciu „oblicz”, otrzymujemy przeliczoną kwotę, w wybranej wcześniej walucie. Kalkulator dostępny jest na stronie http://www.infor.pl/kalkulatory/waluty.html.
Jak widzisz, istnieją różne kalkulatory, które mogą znacznie ułatwić życie każdego przedsiębiorcy. Obsługa tych instrumentów jest bardzo prosta, nie obawiaj się więc, że Ty lub Twoi pracownicy sobie nie poradzicie
Czy warto korzystać?
Czy warto korzystać z tych narzędzi? Zdania są podzielone. Niektórzy zarzucają kalkulatorom online zawodność oraz to, że całkowicie uzależnionym się jest od Internetu. Ciężko jednak podważyć zalety tych narzędzi. Dzięki kalkulatorom oszczędza się sporo czasu, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo pomyłek w obliczeniach, nie musimy szukać odpowiednich wzorów, ponieważ te właściwe są zaprogramowane odgórnie. Jeżeli chcielibyśmy skorzystać z pomocy specjalisty, musielibyśmy zapłacić za jego usługi, zaś korzystanie z kalkulatorów online jest całkowicie darmowe.
Wybrane przykłady stanowią jedynie część rodzajów kalkulatorów, dostępnych w Internecie. Jeżeli chcesz usprawnić pracę w swojej firmie, nie ponosząc jednocześnie kosztów, to może się to okazać dla Ciebie świetnym rozwiązaniem przy prowadzeniu własnej firmy.
Nazwa kalkulatora | Link |
---|---|
Kalkulator odsetek | www.finanse.mf.gov.pl/cit/kalkulator-odsetek |
Kalkulator PIT | www.finanse.mf.gov.pl/pit/kalkulator-pit |
Kalkulator wynagrodzeń | www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/kalkulatory/kalkulator-wynagrodzen |
Kalkulator VAT | www.finanse.mf.gov.pl/pp/kalkulatory/kalkulator-vat |
Kalkulator ryczałtów samochodowych | www.infor.pl/kalkulatory/samochod.html |
Kalkulator poprawności REGON, NIP,PESEL , ISBN, ISMN, ISSN, EAN13, EAN8 i IBAN | www.infor.pl/kalkulatory/regonnip.html |
Kalkulator opłat notarialnych | www.infor.pl/kalkulatory/nieruchomosci.html |
Kalkulator kredytowy | www.infor.pl/kalkulatory/kredyty.html |
Kalkulator walutowy | www.infor.pl/kalkulatory/waluty.html |
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: