Alternatywne formy finansowania przedsiębiorstw - dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Ostatnia aktualizacja: 2021-10-21  |  Średni czas czytania: 01:29
Artykuł reklamowy
Dobrze rozwinięty rynek i szybkość zmian technologicznych sprawiają, że dzisiejszy biznes jest pełen wyzwań. Kluczem do osiągania wysokich zysków i utrzymania sprawnego działania jest elastyczność oraz poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Nie inaczej jest w zakresie finansowania przedsiębiorstwa. Przy wyborze takich form jak faktoring możliwe jest usprawnienie funkcjonowania organizacji oraz zanotowanie znacznych oszczędności.
Alternatywne formy finansowania przedsiębiorstw - dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Dlaczego tradycyjne formy finansowania stają się coraz mniej popularne?

Tradycyjne formy finansowania firm, takie jak przede wszystkim kredyty i pożyczki, na stałe wpisały się w codzienność polskich przedsiębiorców. Pożyczki i kredyty mają jednak wiele wad. Do głównych należą wysokie koszty całkowite finansowania oraz możliwe trudności w jego pozyskaniu.

Zmienność gospodarki oraz liczne kryzysy sprawiły, że konieczne stało się poszukiwanie nowych rozwiązań. Alternatywne formy finansowania zapewniają szereg ułatwień oraz realną oszczędność.

Alternatywne formy finansowania przedsiębiorstw umożliwiają poprawę wyników

Aktualnie do głównych możliwości, które stoją przed przedsiębiorstwami, należy leasing, forfaiting i faktoring. Konkurencja rośnie z dnia na dzień, dlatego wybierając alternatywne formy finansowania, można zyskać wiele.

Leasing zachęca prostotą pozyskania środków. Jego wadą jest jednak ograniczony zakres możliwego finansowania. Forfaiting i faktoring to z kolei szansa na szybkie otrzymanie środków z posiadanych wierzytelności. Pomiędzy wskazanymi formami jest wiele podobieństw, ale forfaiting jest bardziej ograniczający ze względu na możliwość objęcia nim tylko jednej wierzytelności oraz wyłącznie transakcji międzynarodowych.

Czym jest faktoring?

Faktoring jest usługą finansową, która umożliwia zamianę posiadanych faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Środki są przekazywane szybko, nawet w kilka minut. Tym samym przedsiębiorca może uzyskać zapłatę za wykonaną usługę bądź sprzedany towar niezwłocznie po realizacji swojej części umowy. 

Faktoring jest ważną i niezwykle atrakcyjną formą finansowania przedsiębiorstw. W praktyce obrotu standardem są kredyty kupieckie. Z tego powodu utrzymanie płynności finansowej jest dużym wyzwaniem.

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Przedsiębiorcy chętnie wybierają faktoring, ponieważ uzyskanie limitu faktoringowego, w ramach którego można zgłaszać faktury do finansowania, nie jest skomplikowane, a pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel. Cały proces przejdziesz bez wychodzenia z domu, a środki znajdą się na Twoim koncie nawet w kilka minut.

Ogromną zaletą faktoringu jest również przejrzystość kosztów. Wyliczenie całkowitych opłat jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych form finansowania. Koszt usługi faktoringowej możesz wrzucić w koszty swojego przedsiębiorstwa i odliczyć 23% podatku. Gwarantuje to dodatkowe oszczędności, zwłaszcza w porównaniu do kredytów i pożyczek.

Faktoring jest kompleksową formą finansowania. Wybierać możesz spośród wielu form faktoringu (np. faktoring cichy, jawny, zaliczkowy). Każda przyniesie Ci korzyści, jeśli wybierzesz odpowiedni rodzaj do swoich potrzeb.

Faktoring ułatwia zachowanie płynności finansowej i umożliwia zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: