Dlaczego warto stosować usługi faktoringowe?
Na rynku istnieje wiele rodzajów faktoringu: faktoring bez regresu, faktoring z regresem, czy faktoring odwrócony. I choć większość usług faktoringowych bazuje na założeniach klasycznego faktoringu, to sprofilowane usługi są dopasowane do potrzeb oraz możliwości konkretnych przedsiębiorców.
Faktoring bez regresu i faktoring z regresem - na czym polega?
Usługi faktoringowe polegają na finansowaniu sprzedaży towarów lub usług z odroczonym terminem płatności. Aby usługi faktoringowe mogły być realizowane, zachodzi konieczność występowania trzech podmiotów: faktora, faktoranta oraz kontrahenta. Faktor to instytucja finansowa, której zadaniem jest świadczeniem usług faktoringowych. Faktoranci to klienci faktorów, czyli firmy realizujące sprzedaż towarów lub usług z odroczonym terminem płatności. Kontrahenci są nabywcami towarów lub usług od faktoranta.
W ramach faktoringu bez regresu oraz faktoringu z regresem, faktoranci wręczają swoim faktorom kopię faktury potwierdzającej sprzedaż z odroczonym terminem płatności. Po wręczeniu dokumentu sprzedaży, następuję wypłata części wartości faktury, która wynosi nawet 90 procent pojedynczej sprzedaży. Wypłata tej części nazywana jest zaliczką, a ostateczna wysokość jest uzależniona od wielu czynników.
Uzyskane w ten sposób środki finansowe, faktorant może przeznaczyć na dowolny cel, dzięki czemu sama zaliczka może zostać potraktowana jako środki obrotowe, co sprawia, że pieniądze w ramach zaliczki można przeznaczyć na spłatę należności względem Urzędu Skarbowego, ZUS, wypłatę świadczeń pracownikom, jak również spłatę rat leasingu i zapłatę świadczeń względem pozostałych partnerów biznesowych.
Pozostałe 10 procent wartości faktury, której nie obejmuje zaliczka, zostaje wypłacone w terminie płatności, który widnieje na fakturze. Jeśli kontrahent faktoranta nie dokona płatności w wyznaczonym terminie, istnieją dwa rozwiązania. W przypadku faktoringu z regresem, to faktorant musi samodzielnie dochodzić do roszczeń względem nierzetelnego lub niewypłacalnego kontrahenta, a po otrzymaniu należnych pieniędzy, muszą opłacić koszty usługi faktoringu.
W przypadku faktoringu bez regresu, gdy kontrahent nie dokonał sprzedaż w ustalonym terminie, faktorant nie musi przejmować się jego problemami finansowymi i otrzymuje pozostałą część zaliczki od faktora. Firma zajmująca się realizacją usług faktoringowych, musi sama ubiegać się o należną jej kwotę, a faktorant otrzymuje pełne wynagrodzenie za dokonaną sprzedaż także wtedy, gdy realnie jego kontrahent nie przeznaczył na ten cel ani złotówki.
Zostaw swoje dane - bezpłatnie znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę faktoringu:
Oceń ten artykuł: