Jak nie popełnić błędu przy wyborze firmy faktoringowej?
Faktoring – na czym to polega?
Faktoring to nowoczesna usługa finansowa, której głównym celem jest zapewnienie firmom pomocy w utrzymaniu płynności finansowej. Mechanizm działania faktoringu nie jest skomplikowany. Otóż faktoring jest specjalistyczną usługą, która skoncentrowana jest na wykupie wierzytelności, należących się przedsiębiorstwu z uwagi na wykonanie usług lub dokonanie sprzedaży. Wierzytelność ta nie może być przeterminowana. Najczęściej faktoring stosowany jest w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności.
Doskonałym przykładem może być tutaj branża budowlana, w której faktury z terminem płatności 90, a często nawet 180 dni, są na porządku dziennym. Nietrudno wyobrazić sobie firmę budowlaną, która wystawia klientom kilka faktur z długim terminem płatności, a na pieniądze musi zaczekać nawet kilka miesięcy. W tym czasie jednak również należy wypłacać wynagrodzenia czy prowadzić działania, a nawet dokonywać kolejnych inwestycji. Skąd jednak brać na to pieniądze, jeśli przelewy od klientów mają wpłynąć dopiero po kilku miesiącach? Rozwiązaniem jest tutaj faktoring. Otóż zadaniem faktora jest wykupienie wierzytelności od firmy, która wystawiła fakturę. Firma ta otrzymuje swoje pieniądze od faktora, jednak mimo to klient dokonuje płatności w wyznaczonym na fakturze terminie – i to faktor zajmuje się odzyskiwaniem zapłaty. Jak widać, faktor pełni tutaj rolę finansowego pośrednika, dzięki któremu wspomniana w przykładzie firma faktoringowa może zamienić fakturę na gotówkę, zyskując fundusze na bieżące wydatki.
Jak wybrać najlepszą firmę faktoringową?
Choć usługi faktoringowe od pewnego czasu cieszą się ogromną popularnością, wielu przedsiębiorców nadal nie do końca wie, czy korzystanie z usług faktora jest dobrym pomysłem. Powodem tego może być brak jakiegokolwiek doświadczenia w korzystanie z usług faktoringowych, a tym samym brak wiedzy na temat tego, jak wybrać firmę, która ma korzystną ofertę.
Kluczową kwestią podczas wyboru firmy faktoringowej jest wybór odpowiedniego rodzaju faktoringu. I tutaj, już na samym początku, pojawia się kolejny poważny problem – bo jak wybrać rodzaj faktoringu, jeśli nie ma się o nim zielonego pojęcia? Na szczęście specjalistyczne firmy faktoringowe zapewniają nie tylko wykup wierzytelności, ale też pełne wsparcie na każdym etapie – włącznie z dobrem najbardziej optymalnej formy faktoringu. Dobrym przykładem może być firma faktoringowa Fandla, która zajmuje wysokie pozycje w rankingach faktorów. Swoją doskonałą opinię Fandla zawdzięcza m.in. wykwalifikowanym pracownikom, którzy są specjalistami w zakresie faktoringu i chętnie pomagają klientom, którzy chcą skorzystać z usługi faktoringowej.
Oczywiście duże znaczenie przy wyborze firmy faktoringowej mają także koszty, które poniesione zostaną przez przedsiębiorcę w związku ze skorzystaniem z takiej usługi. Działające w Polsce firmy faktoringowe pobierają prowizje, które najczęściej wynoszą od 0,03 do nawet 3 proc. – jak więc widać, rozstrzał jest bardzo duży. Cena zależna jest od wielu czynników, m.in. od tego, czy faktor wypłaca klientowi 100 proc. jego należności, czy też jej część. Podczas wyboru firmy faktoringowej warto również dowiedzieć się, jak szybko wypłacana jest należność – niektóre firmy dorównują pod tym względem firmom oferującym tzw. chwilówki, gdzie pieniądze pojawiają się na koncie już w 15 minut!
Najczęstsze błędy przy wyborze faktora – nie popełnij ich!
Wśród błędów, najczęściej popełnianych przez przedsiębiorców przy wyborze firmy faktoringowej, bez wątpienia wymienić można niedopasowanie rodzaju faktoringu do realnych potrzeb przedsiębiorstwa. Warto podkreślić, że istnieje wiele rodzajów faktoringu, m.in. jawny i ukryty czy importowy i eksportowy. Wybór rodzaju faktoringu powinien być uzależniony od potrzeb firmy, ale też od tego, jak długo przedsiębiorstwo współpracuje z danym kontrahentem lub od tego, jak duża jest firma. Zrozumiałe jest jednak, że nie każdy przedsiębiorca jest w pełni zorientowany w dostępnych rodzajach faktoringu. I tutaj z pomocą przychodzi firma faktoringowa Fandla, która – jak wspomnieliśmy wyżej – zapewnia pełne wsparcie już na etapie wyboru rodzaju faktoringu.
Kolejny błąd, popełniany przez klientów firm faktoringowych, to niesprawdzenie, jakie będą ostateczne koszty faktoringu. Niejednokrotnie później pojawia się zaskoczenie tym, jaki procent pobrał faktor. Należy pamiętać, że na koszt faktoringu składa się kilka czynników, m.in. wysokość limitu faktoringowego, jego zakres, rodzaj, a także to, jak długi jest okres od wypłacenia pieniędzy przez faktora aż do uzyskania należności od kontrahenta. Firmy faktoringowe, działające na rynku, mogą także pobierać dodatkowe opłaty, dlatego – aby uniknąć późniejszego zaskoczenia – należy już na początku dopytać o wszystkie koszty.
Trzecia kwestia to brak upewnienia się, jaką opinią cieszy się (lub nie cieszy) dana firma faktoringowa. Oczywiście nie można traktować tego jako błąd, choć bez wątpienia wybór profesjonalnej, specjalistycznej firmy faktoringowej ma ogromne znaczenie. Dobrym pomysłem może być zapoznanie się z dostępnymi w sieci rankingami faktorów, gdzie w kilka chwil można znaleźć informację o szczegółach oferty każdej z firm. Bez wątpienia wyróżnia się tutaj firma faktoringowa Fandla, której grono klientów poszerza się z dnia na dzień – a to za sprawą wykwalifikowanego personelu i bardzo przejrzystych, a przy tym korzystnych warunków. Zdecydowanie jest to firma, z którą współpracę warto rozważyć.
Zamień fakturę na gotówkę – skorzystaj z usługi faktoringowej!
Korzystanie z faktoringu od pewnego czasu jest bardzo popularne wśród przedsiębiorców – i dotyczy to nie tylko dużych firm budowlanych czy transportowych, ale też małych działalności. Na faktoring decydują się nawet freelancerzy, którzy również miewają kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej. Jedno jest pewne – faktoring to usługa, która niesie ze sobą mnóstwo korzyści, dlatego warto rozważyć skorzystanie z takiej formy finansowania w momencie, gdy płynność finansowa przedsiębiorstwa zostaje zagrożona.
Zostaw swoje dane - bezpłatnie znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę faktoringu:
Oceń ten artykuł: