Faktoring cichy - czym dokładnie jest?

Ostatnia aktualizacja: 2021-10-27  |  Średni czas czytania: 02:21
Artykuł reklamowy
Zmieniająca się rzeczywistość gospodarcza sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z usługi finansowania faktur. Tego typu rozwiązanie sprawdza się w przypadku przedsiębiorstw reprezentujących wiele branż i pomaga w zachowaniu płynności finansowej, która jest jednym z najistotniejszych wyzwań każdej działalności. W tym tekście przedstawimy Ci dostępne rodzaje finansowania faktur i pochylimy się bardziej nad faktoringiem cichym.
Faktoring cichy - czym dokładnie jest?

Faktoring - sposób na zachowanie płynności

Nierzetelni kontrahenci, którzy nie płacą za wykonaną usługę lub opóźniają płatność to zmora prowadzenia działalności gospodarczej. Nawarstwienie się nieuregulowanych faktur może sprawić, że Twoja firma utraci płynności finansową i nie będzie mogła prowadzić bieżącej działalności. Na ratunek przychodzi jednak faktoring, który może w łatwy sposób pomóc Ci przetrwać czas pomiędzy płatnościami.  Chcesz wiedzieć, czym jest finansowanie faktur? Czytaj dalej.

Faktoring, czyli co?

Faktoring w dużym skrócie polega na wykupieniu przez podmiot, który świadczy taką usługę nieprzeterminowanych wierzytelności od konkretnego przedsiębiorstwa. W rzeczywistości jednak okazuje się, że w ramach finansowania faktur klient otrzymuje również kilka innych usług takich jak: monitorowanie płatności, egzekucja należności od kontrahenta, prowadzenie rozliczeń. Głównym celem faktoringu w istocie jest doprowadzenie do sytuacji, w której przedsiębiorca, który korzysta z usługi, otrzymuje pieniądze, wynikające z faktury, możliwie najszybciej. Dzięki temu może zachować płynność finansową i uniknąć problemów, które w ostateczności mogą doprowadzić nawet do upadku oraz zamknięcia przedsiębiorstwa.

Poznaj rodzaje faktoringu

Faktoring dostępny dla polskich przedsiębiorców dzieli się na kilka rodzajów. Wszystkie różnią się od siebie i są wybierane w zależności od potrzeb konkretnego klienta. Najczęściej faktoring klasyfikuje się według następujących kryteriów:

  • przejęcia ryzyka,
  • charakterystyki kontrahenta,
  • rodzaju cesji,
  • zasięgu terytorialnego.

W przypadku ostatniego kryterium chodzi o faktoring cichy, którym zajmiemy się w dalszej części tekstu.

Czym jest faktoring cichy?

Faktoring cichy bardzo często jest nazywany również tajnym lub ukrytym. Wynika to z cech tej usługi. W tym rodzaju finansowania faktur osoba zobowiązana do uiszczenia płatności (Twój kontrahent) nie zostaje poinformowany o tym, że korzystasz z faktoringu. Pieniądze za fakturę przelewa na Twoje konto i to Ty musisz zwrócić je firmie, świadczącej faktoring.

Jak rozliczać taki faktoring?

Faktoring cichy jest łatwy w rozliczeniu i nie powinno ono budzić żadnych wątpliwości prawnych lub księgowych. Zgodnie z polskim prawem wystawca faktury przekazuje ją odbiorcy, a ten ma musi opłacić dokument. Nie ma więc obowiązku informowania kontrahenta o tym, że podpisałeś umowę z firmą faktoringową i korzystasz z tego typu usługi. Będąc stroną, która otrzymuje środki, rozliczasz je jako przychód, a gdy zostaną przesłane faktorowi, staną się rozchodem. Jeśli wciąż nie masz pewnością jak rozliczyć faktoring cichy, możesz poprosić o pomoc fachowców, którzy szybko wyjaśnią Ci, co robić.

Kiedy stosuje się faktoring cichy?

Przedsiębiorca może dopasowywać rodzaj faktoringu, z którego korzysta zależnie od konkretnej sytuacji. Faktoring tajny najczęściej ma zastosowanie w przypadku faktoringu pełnego, czyli z regresem. Faktor nie przyjmuje w takim wypadku na siebie ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Skoro więc faktor nie zajmuje się windykacją należnych środków, nie ma potrzeby informowania dłużnika o sprzedaży wierzytelności. Nie jest on bowiem stroną w całym procesie.

Ile kosztuje faktoring?

Każda faktura jest wyceniana indywidualnie. Wystarczy tylko, że prześlesz dokument do analizy, by po krótkim czasie dowiedzieć się, opłaty na Ciebie czekają. Wiele firm faktoringowych udostępnia swoim klientom specjalne kalkulatory, które pomagają w wyliczeniu orientacyjnych kosztów.

Czy faktoring ma sens?

Z pewnością tak, ale przed zawarciem umowy z jedną z firm faktoringowych warto przeanalizować swoją sytuację finansową. Istnieją branże, w których finansowanie faktur to zjawisko powszechne i właściwie jedyne, które pozwala na zachowanie płynności finansowej „pomiędzy fakturami”. Zaletą faktoringu jest to, że umowy nie są podpisywane na długo i nie stanowią cyrografu, który może poprowadzić na dno nieostrożnego przedsiębiorcę. Zawsze istnieje możliwość skorzystania z faktoringu na próbę i przekonania się, czy rozwiązanie ma sens w konkretnym przypadku.

Rozwijaj firmę

Przestań zajmować się sprawami, które zabierają dużo czasu i nie mają bezpośredniego wpływu na rozwój Twojej firmy. Oddaj kwestie egzekwowania płatności osobom, które zrobią to lepiej, szybciej i o wiele skuteczniej. Ty w tym czasie zajmij się bieżącą działalnością oraz wdrażaniem innowacji do prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. Dowiedz się więcej na: finansowaniefaktur.pl.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: