Faktoring dla eksportu - na czym polega?
Handel zagraniczny - blaski i cienie dla przedsiębiorców
Do najczęściej eksportowanych z Polski towarów należą przede wszystkim maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy, towary przemysłowe sklasyfikowane głównie według surowca oraz różne wyroby przemysłowe.
Według przedsiębiorców oraz ekspertów największymi zaletami handlu na rynkach międzynarodowych są:
- zwiększenie liczby klientów i zdobycie nowych rynków zbytu,
- obniżenie kosztów produkcji (dzięki efektowi skali),
- poprawa wizerunku firmy i większa rozpoznawalność marki,
- osłabienie wpływu sezonowości (w różnych krajach sezon na konkretne produkty może mieć miejsce w innym czasie),
- uzyskanie dodatkowej wiedzy o klientach.
Przedsiębiorcy, którzy myślą o handlu zagranicznym, mają też swoje obawy. Do najważniejszych należą:
- długie terminy płatności po wystawieniu faktury - nawet 30-120 dni,
- wahania kursów walutowych,
- konieczność pogodzenia inwestycji z oczekiwaniem na zapłatę.
Co zrobić, żeby zabezpieczyć swoją firmę przed tymi wyzwaniami i uniknąć problemów z płynnością finansową? Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest faktoring eksportowy.
Faktoring eksportowy - definicja
Nawet jeżeli wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, wcale nie musisz czekać kilkadziesiąt dni na zapłatę. Jak to możliwe? Tak działa faktoring - przekazujesz faktury firmie faktoringowej w zamian za prowizję i otrzymujesz środki niemal natychmiast (w zależności od wybranej oferty). W terminie płatności znajdującym się na fakturze Twój kontrahent płaci już nie Tobie, a faktorowi.
Dzięki temu dbasz o płynność finansową i możesz korzystać z gotówki od razu, opłacając bieżące zobowiązania. Pieniądze nie są zamrożone, a mogą dla Ciebie pracować.
Czym dokładnie jest faktoring eksportowy? Definicja jest bardzo podobna - faktoring eksportowy to usługa polegająca na finansowaniu faktur wystawianych na zagranicznych kontrahentów.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów faktoringu eksportowego. Który z nich wybrać? Decyzja powinna być uzależniona przede wszystkich od Twoich aktualnych potrzeb. Faktoring eksportowy pełny uchroni Cię przed niewypłacalnością kontrahenta. Ewentualne ryzyko niewypłacalności bierze na siebie faktor. W przypadku faktoringu niepełnego ryzyko braku zapłaty jest po stronie faktoranta.
Jak działa faktoring eksportowy krok po kroku?
Faktoring eksportowy to stosunkowo prosta usługa - szczególnie jeśli korzystasz z faktoringu pozabankowego oferowanego przez wyspecjalizowane firmy finansowe. Aby uzyskać środki z faktury w szybszym terminie:
- Wystawiasz swojemu zagranicznemu kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności.
- Przekazujesz dokument firmie faktoringowej - w zależności od potrzeb możesz skorzystać ze stałego finansowania lub jednorazowej sprzedaży faktury.
- Twój kontrahent potwierdza zasadność transakcji, a Ty od firmy faktoringowej otrzymujesz pieniądze na wcześniej wskazane konto.
- Twój kontrahent przelewa pieniądze w terminie ustalonym na fakturze - bezpośrednio na konto faktora.
Faktoring eksportowy - przykład
Pan Jan prowadzi firmę produkcyjną - ponad połowę wyprodukowanych towarów eksportuje na rynek niemiecki. Jest konkurencyjny względem tamtejszych dostawców z powodu stosunkowo niskich cen i bardzo wysokiej jakości. Oferuje też odroczony termin płatności - aż 60 dni.
Żeby uzyskać fundusze na bieżącą działalność oraz inwestycje, wypłacić pieniądze pracownikom i spłacić swoich dostawców, korzysta z faktoringu eksportowego. Gotówkę przelewa mu firma faktoringowa, więc pan Jan nie musi czekać aż 60 dni. Dzięki temu przedsiębiorca dba o płynność finansową swojej firmy i może na bieżąco opłacać wszystkie zobowiązania.
Kiedy warto skorzystać z faktoringu eksportowego?
Ten rodzaj faktoringu wykorzystywany jest przez przedsiębiorców, którzy eksportują towary za granicę. Skorzystanie z usługi bezpośrednio przyczynia się do poprawy kondycji finansowej firmy. Faktoring eksportowy pozwala:
- zachować konkurencyjność na rynku dzięki oferowaniu długich terminów płatności,
- częściowo uchronić się przed wahaniami kursów walutowych, a więc obniżyć ryzyko kursowe,
- zadbać o zachowanie płynności finansowej i na bieżąco opłacać zobowiązania.
Jeżeli wykonujesz transakcje eksportowe lub dopiero zastanawiasz się, czy to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy - rozważ ten rodzaj finansowania. W wielu przypadkach usługa faktoringu eksportowego znacznie ułatwia handel międzynarodowy.
Artykuł powstał we współpracy PragmaGO
Oceń ten artykuł: