6krokow.pl -
Krok 6 z 6

Załóż konto bankowe i wyrób pieczątkę firmową

Ostatnia aktualizacja: 2017-02-28  |  Średni czas czytania: 05:11
Do pełnego funkcjonowania własnej firmy brakuje Ci już tylko firmowego konta bankowego, a także pieczątkę firmową. Na koncie firmowym będą przebiegały różne transakcje - od kupna i sprzedaży, poprzez rozliczenia podatkowe i opłaty składek ZUS. Natomiast pieczątka firmowa posłuży do załatwiania różnych formalności, np. podpisywanie umów czy dokumentów w Urzędzie Skarbowym.

Jak wybrać firmowe konto bankowe

Złożyłeś już wniosek CEIDG i jesteś nowym przedsiębiorcą, posiadasz własną firmę i zastanawiasz się jakie konto bankowe powinieneś otworzyć. Dla swojej firmy nie masz obowiązku zakładania nowego konta firmowego - wystarczy, że posiadasz prywatne konto bankowe za pomocą, którego możesz dokonywać transakcji związanych z prowadzeniem swojej firmy. Jednakże jakiś numer konta trzeba wskazać. Za pośrednictwem konta bankowego jesteś zobowiązany do dokonywania rozliczeń podatkowych oraz rozliczeń z ZUS. Każdą zmianę numeru konta należy zgłosić w terminie 14 dni. Jeżeli tego nie zrobisz może zostać nałożona na Ciebie kara w wysokości 3 000 zł.

Więcej informacji na temat wyboru konta bankowego znajdziesz w artykule:
Konto firmowe ranking - jak wybrać najlepsze konto dla firmy?

Porównie najlepszych kont dla firm pod kontem kosztów utrzymania konta znajdziesz tutaj:
Darmowe konto firmowe - ranking 2024,

ranking kont dla jednoosobowej działalności gospodarczej możesz znaleść w artykule:
Konto firmowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej - ranking 2024,

a ranking kont dla spółek (np. sp. z o.o.) możesz znaleść w artykule:
Konto firmowe dla spółki z o.o. - ranking 2024

Jak wybrać firmowe konto bankowe

W tym miejscu pojawia się jednak pewien problem. Zakładając własną firmę musisz podać we wniosku CEIDG numer konta bankowego – musi jednak być to Twój prywatny rachunek bankowy, ponieważ konto firmowe można założyć tylko dla istniejącej działalności. Dlatego też po zarejestrowaniu firmy musisz udać się do banku, założyć konto firmowe, a następnie udać się ponownie do urzędu i dokonać zmiany wpisu CEIDG. Niektóre banki rozwiązały jednak ten problem i dają możliwość uzyskania numeru konta firmowego jeszcze przed rejestracją działalności gospodarczej. Takie konto zostanie aktywowane dopiero po założeniu firmy – dzięki temu nie musisz dokonywać już aktualizacji wpisu. Oczywiście możesz pozostać przy swoim prywatnym koncie i niczego nie zmieniać.

Jeżeli jesteś mikroprzedsiębiorcą nie masz obowiązku korzystania z konta bankowego. Wszelkie płatności – również podatków i składki ZUS możesz dokonywać gotówkowo w kasie urzędu lub za pośrednictwem przekazu pocztowego. Również transakcje związane z prowadzoną działalnością możesz rozliczać gotówkowo z jednym jednak wyjątkiem: jeżeli stroną takiej transakcji jest inna firma a jej wartość przekracza równowartość 15 000 euro (niezależnie w ilu transzach następuje sama płatność) to wówczas taka transakcja musi być wykonana za pośrednictwem kont bankowego. Jeżeli klientem jest osoba fizyczna to nie ma takiego obowiązku.

Mikroprzedsiębiorstwo – firma, która w co najmniej jednym z 2 ostatnich lat zatrudnia średnio rocznie mniej niż 10 pracowników, jej obrót roczny netto nie przekracza 2 milionów euro oraz suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec roku, nie przekroczyły równowartości 2 milionów euro.

Ze względów praktycznych warto jednak rozdzielić konto firmowe od konta prywatnego. Prowadząc własną firmę musi ona zachować płynność finansową. Wobec tego dobrą praktyką jest rozdzielenie pieniędzy firmowych od prywatnych. Konto firmowe powinno służyć Ci wyłącznie do spraw związanych z prowadzeniem firmy, w innym przypadku możesz nie mieć stałej kontroli nad finansami np. robiąc codzienne zakupy w sklepie. Dobrym rozwiązaniem jest przelewanie określonej kwoty miesięcznie na konto prywatne, natomiast konta firmowego używać wyłącznie do celów firmowych. Dodatkowo konto firmowe ma znaczenie w przypadku ewentualnej kontroli z Urzędu Skarbowego – zostaniesz poproszony o wyciągi z konta i lepiej, żeby były na nim wyłącznie pozycje związane z własną firmą. Załóżmy sytuację, że miałeś w domu jakiś zbędnych kilka przedmiotów i postanowiłeś je sprzedać na Allegro. W przypadku kontroli może się okazać, że urzędnik uzna, że ta Twoja prywatna sprzedaż wiąże się z prowadzoną działalnością i pojawia się problem, bo nie wykazałaś jej przecież w ewidencji – dostaniesz karę za przysłowiową niewinność.

Co więcej, jeżeli konto jest założone na firmę to koszty jego utrzymania i prowadzenia możesz wliczać w koszty prowadzenia działalności.

Warto również wspomnieć, że niektóre banki nie dopuszczają możliwości używania konta prywatnego do celów firmowych – w takim przypadku nie będziesz mógł np. zrobić przelewu do ZUSu czy nie będziesz mógł opłacić podatku.

Założenie konta firmowego ma jeszcze jedną korzyść - banki różnicują swoją ofertę dla firm i dla osób fizycznych. W związku z tym posiadanie konta firmowego buduje Twoją wiarygodność w oczach Banku, a konto firmowe może być sposobem np. na uzyskanie dodatkowego kredytu. Dodatkowo z kontami firmowy banki łączą również inne oferty oraz produkty, z których możesz skorzystać.

Jest jeszcze jedno ryzyko, o którym warto wspomnieć. Prowadząc własną firmę w Polsce warto kierować się ważną zasadą „Im mniej wie o nas Urząd Skarbowy tym lepiej”. Ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy na skutek jakiś problemów finansowych nie odprowadzisz na czas podatków np. VATu. W pierwszej kolejności otrzymasz pisemnie wezwanie, a po pewnym czasie Urząd podejmie kroki egzekucyjne – wejdzie na Twoje konto firmowe samodzielnie i zabierze pieniądze, a jeżeli będzie ich za mało, to zablokuje całe konto w ten sposób, że nie będzie możliwości dokonywać z niego żadnych transakcji. Jeżeli Urząd Skarbowy będzie znał wyłącznie Twoje firmowe konto w pierwszej kolejności dokona zajęcia środków na nim zgromadzonych. Oczywiście przed Urzędem Skarbowym nie da się ukryć i w końcu dotrą do Twojego prywatnego konta (które masz w innym banku), ale ta procedura jest dłuższa i często urzędnikom zwyczajnie nie chce się jej przechodzić – dzięki temu masz dodatkowy czas na spłacenie zaległego podatku.

Jeśli już zdecydujesz się na założenie konta firmowego, weź pod uwagę kilka kwestii:
  • opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku
  • koszty przelewów
  • koszty wpłat i wypłat gotówki w oddziałach
  • możliwość korzystania z kart płatniczych
  • dostęp do sieci bankomatów i wpłatomatów
  • ilość i lokalizacja placówek
  • dostępność obsługi konta przez internet i/lub przez telefon
  • dostępność usług i produktów dodatkowych w danym banku, takich jak kredyt, karty kredytowe czy ubezpieczenia

Przyjrzyj się dokładnie ofertom dostępnym na rynku. Przejrzyj także aktualne rankingi kont dla firm oraz użyj porównywarek finansowych, gdzie możesz podać przewidywane parametry dla przyszłego rachunku. Dokładnie przemyśl jakie konto bankowe i w jakim banku otworzyć.

Jeżeli jednak uznałeś, że do rozliczeń wystarczy Ci rachunek osobisty, uważnie przeczytaj regulamin. Może się okazać, że aktualnie posiadany ROR nie pozwoli Ci na przelewy do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. W takim przypadku poszukaj innego konta dla klienta indywidualnego.

Pieczątka firmowa

Pieczątka firmowa

W tym przypadku również nie istnieją żadne regulacje prawne dotyczące wymogu posiadania pieczątki firmowej. Jednak mimo, że nie masz takiego obowiązku, pieczątka firmowa może okazać się całkiem przydatna.

Załatwiając formalności dotyczące składania deklaracji lub rejestracji własnej firmy w Urzędzie Skarbowym, możesz zostać poproszony o pieczątkę firmową. Na wielu drukach widnieje napis "podpis i pieczęć przedsiębiorcy".
Wówczas możesz napisać oświadczenie o nieposiadaniu pieczęci firmowej, jednak w praktyce wystarczy po prostu w rubryce, gdzie widnieje napis "Podpis i pieczęć" podać krótkie objaśnienie "Nie posiadam pieczątki" oraz podpisać się imieniem, nazwiskiem oraz podpisem osobistym.
Inaczej jest w przypadku instytucji, które nie są organami administracji - banki, firmy ubezpieczeniowe. Banki często przy zakładaniu konta firmowego wymagają od przedsiębiorców pieczęci firmowej. Pod uwagę nie można brać wtedy wyłącznie przepisów prawa, ponieważ instytucje finansowe mają własne regulaminy. Dlatego w praktyce w większości przypadków podczas kontaktów z bankami, należy posiadać pieczątkę z danymi działalności.

Posiadanie pieczęci firmowej jest również przydatne w codziennym prowadzeniu firmy. Odbita pieczątka uwiarygadnia faktury i inne dokumenty. Oszczędzi Ci także ręcznego wpisywania wszystkich danych.
Dla osoby zaczynającej działalność gospodarczą pieczątka może również posłużyć jako reklama Przybijając pieczęć np. na podpisanej umowie ułatwiamy w ten sposób klientowi kontakt z nasza firmą, utrwalamy w jego pamięci naszą nazwę czy adres. Warto zaopatrzyć się w pieczątkę firmową tym bardziej, że jej koszt nie jest zbyt duży – 50 zł spokojnie powinny wystarczyć na ten cel.

Jakie dane zamieścić na pieczęci firmowej?

Decydując się na posiadanie pieczątki, sam decydujesz jakie informacje na niej umieścisz. Warto aby pieczęć zawierała: pełną nazwę firmy, adres siedziby, numer NIP, numer REGON, telefon kontaktowy, faks, adres e-mail oraz adres strony internetowej firmy.

Kolor i kształt pieczątki firmowej

Żadne przepisy również nie określają koloru ani kształtu pieczęci. Należy jednak wziąć pod uwagę, że będziesz jej używał do prowadzenia własnej firmy, dlatego powinna być związana z naszą działalnością gospodarczą. Jeśli wykonujesz zawód zaufania publicznego, postaw na kolor stonowany i tradycyjny kształt. Natomiast jeśli prowadzisz np. przedszkole możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na pieczątce loga firmowego (o ile takie posiadasz), podkreślisz w ten sposób własną markę i prestiż działalności.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: