Jak założyć firmę fotograficzną?

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-13  |  Średni czas czytania: 05:12
W dzisiejszych czasach aparat posiada praktycznie każdy - chociażby w telefonie. Mimo to zapotrzebowanie na usługi profesjonalnych fotografów nie maleje, szczególnie w zakresie profesjonalnych sesji zdjęciowych czy zdjęć do dokumentów. Fotografia to Twoja pasja, z której chcesz się utrzymywać? W tym artykule przeczytasz o tym jak założyć firmę fotograficzną.
Jak założyć firmę fotograficzną?

Czym zajmuje się firma fotograficzna?

Firma fotograficzna, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się fotografią. W ramach swojej działalności możesz świadczyć takie usługi jak:

 • wykonywanie typowych zdjęć do dokumentów czy portretów
 • wykonywanie zdjęć szkolnych
 • wykonywanie sesji zdjęciowych
 • fotografia ślubna
 • obróbka i retusz zdjęć

Ponadto mając doświadczenie w fotografii, które jest poparte wiedzą teoretyczną, możesz również prowadzić kursy i warsztaty ze sztuki fotografii. W swojej firmie fotograficznej możesz również prowadzić sprzedaż artykułów związanych z fotografią - na przykład ramki na zdjęcia, albumy do zdjęć, aparatów lub innego specjalistycznego sprzętu.

Do prowadzenia własnej firmy fotograficznej nie musisz posiadać specjalnego wykształcenia ani żadnych zezwoleń. Potrzebujesz jednak sporych nakładów finansowych. Przede wszystkim musisz urządzić studio fotograficzne i odpowiednio je wyposażyć. Gdy chcesz wykonywać zdjęcia do dokumentów - pamiętaj, że musisz być na bieżąco z przepisami, które określają format i proporcje takich zdjęć.


Zobacz gotowe, przykładowe biznesplany

Zobacz więcej biznesplanów w kategorii: Usługi fotograficzne i filmowe

Jak założyć firmę fotograficzną w 6 krokach?

Gdy masz już sprzęt, znalazłeś odpowiedni lokal do prowadzenia firmy fotograficznej i jesteś zdecydowany do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, czas na jej formalne założenie. Firmę fotograficzną możesz założyć już w 6 krokach.

Krok 1. Forma prawna działalności gospodarczej

Pierwszym krokiem do założenia własnej firmy fotograficznej jest wybór formy prawnej, w jakiej chcesz prowadzić swoją działalność. Jest to pierwsza ważna decyzja, jaką musisz podjąć, ponieważ wpływa ona na formę opodatkowania działalności, sposób prowadzenia księgowości oraz inne prawa i obowiązki, które nabędziesz z chwilą założenia działalności gospodarczej.

Usługi fotografa możesz świadczyć w jednej z następujących form prawnych:

Jednoosobowa działalność gospodarcza - jest to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej, w której sam wykonujesz czynności właścicielskie i pracownicze. Za zobowiązania zaciągnięte w związku z prowadzoną działalnością odpowiadasz całym swoim majątkiem.

Spółka cywilna - to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej dla osób, które chcą prowadzić swój biznes ze wspólnikiem. Do powstania spółki konieczna jest umowa spółki cywilnej. Spółka nie ma osobowości prawnej. Jej sprawami kierują wspólnicy, którzy za zobowiązania zaciągnięte w związku z jej działalnością odpowiadają całym swoim majątkiem.

Osoba spółka handlowa - spółki te charakteryzują się tym, że nie posiadają osobowości prawnej, ale mają zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że wspólnicy mogą w imieniu spółki zaciągać zobowiązania, za które odpowiadają solidarnie ze spółką. Spółkę osobową tworzy co najmniej dwie osoby. Firmę fotograficzną możesz prowadzić w jednej z następujących spółek osobowych:

 • spółka jawna - jej wspólnicy mają taki sam status - odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie ze spółką
 • spółka komandytowa - jej wspólnikami są komplementariusze, którzy odpowiadają za zobowiązania tak jak wspólnicy spółki jawnej oraz komandytariusze, którzy odpowiadają jedynie do wysokości sumy komandytowej
 • spółka komandytowo-akcyjna - do jej założenia konieczny jest kapitał początkowy w wysokości co najmniej 50 000 zł. Wspólnicy mają zróżnicowany status - podobnie jak w spółce komandytowej, ale zamiast komandytariuszy są akcjonariusze, którzy za zobowiązania spółki nie ponoszą żadnej odpowiedzialności.

Kapitałowa spółka handlowa - są to spółki, które mają osobowość prawną, dzięki czemu same odpowiadają za swoje zobowiązania. Od tej odpowiedzialności zwolnieni się więc sami wspólnicy. Można założyć je już jednoosobowo. Do spółek tych należą:

Jeżeli planujesz działalność gospodarczą na niewielką skale, możesz również prowadzić firmę w formie działalności nierejestrowanej. Działalność w takiej formie możesz prowadzić, jeżeli w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziłeś działalności gospodarczej oraz przychody z planowanej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia. Działalność nierejestrowa zwalnia Cię z obowiązku:

 • zgłoszenia firmy do CEIDG
 • opłacania zaliczek na podatek
 • płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
 • prowadzenia księgowości - jedynie ewidencji sprzedaży w celu kontroli, czy nie przekraczasz dopuszczalnego limitu przychodów

Krok 2. Forma opodatkowania dochodów firmy

Drugim krokiem do założenia własnej firmy fotograficznym jest decyzja co do formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności. W przypadku firmy fotograficznej możesz wybrać dowolną formę opodatkowania.

Podatek na zasadach ogólnych - polega na opodatkowaniu według dwóch stawek podatkowych - 17% (dla dochodów do wysokości 85 528 zł) lub 32% (dla nadwyżki od dochodów powyżej 85 528 zł). Formą tą objęty jest każdy przedsiębiorca, który nie wyrazi woli skorzystania z innej firmy opodatkowania. Korzystając z niej możesz stosować liczne ulgi podatkowe, rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz odliczać kwotę wolną od podatku.

Podatek liniowy - opodatkowanie polega na stosowaniu stałej stawki w wysokości 19% (stan na 2020 r.) bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów. Do wad tej formy należy przede wszystkim brak możliwości skorzystania z ulg podatkowych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - stawka podatku w formie ryczałtowej zależy od rodzaju prowadzonej działalności podatkowej. W przypadku firmy fotograficznej wynosi ona 17%. Nie możesz skorzystać z tej formy, jeżeli chcesz świadczyć usługi fotoreportera lub usługi wykonywania fotografii reklamowych i podobnych.

Karta podatkowa - w tej formie wysokość podatku do płacenia określa naczelnik urzędu skarbowego z góry na cały rok. Decyzja wydawana jest na każdy rok odrębnie.

Decydując się na jedną ze spółek kapitałowych lub spółkę komandytowo-akcyjną, uzyskiwane dochody w pierwszej kolejności zostaną opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Krok 3. Wybierz kody PKD

Wybór odpowiednich kodów PKD to kolejny krok w procesie zakładania własnej firmy fotograficznej. Są to kody, które określają profil działalności gospodarczej. Służą one głównie celom statystycznym, ale ich wpisanie jest obowiązkowe we wniosku o rejestrację działalności gospodarczej. Dlatego też ich wcześniejsze przygotowanie jest dobrym pomysłem z tego względu, że późniejsze wypełnianie wniosku o wpis do odpowiedniego rejestru pójdzie Ci sprawnie.

Dla firmy fotograficznej kodem PKD, którego powinieneś użyć jest PKD 74.20.Z.

Krok 4. Księgowość dla Twojej firmy

Kluczową decyzją dla Twojej firmy fotograficznej jest wybór sposobu prowadzenia księgowości. Przede wszystkim musisz zdecydować czy chcesz prowadzić:

 • podatkową księgę przychodów i rozchodów - jest podstawową formą księgowości w firmie.
 • księgę podatkową - jest ona obowiązkowa dla następujących spółek: spółki z o.o., akcyjnej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej, a także dla każdej innej działalności, której roczne dochody przekraczają kwotę równowartości 2 milionów euro.

Twój wybór wpłynie na ilość obowiązków związanych z prowadzeniem księgowości oraz ewentualne koszty, jeżeli zdecydujesz się na księgową lub biuro rachunkowe. Księgowość możesz oczywiście prowadzić samodzielnie. Jeżeli firma nie jest duża, nie ma też dużo dokumentacji, zatem spokojnie dasz sobie radę.

Jeżeli jednak obawiasz się samodzielnego prowadzenia księgowości z uwagi na ryzyko błędu bądź też czasochłonność tego zajęcia, warto rozważyć skorzystanie z usług biura rachunkowego. Współpraca z takim biurem odbywa się przez przekazywanie określonego dnia miesiąca dokumentów finansowych, które biuro rozlicza i przechowuje. Biuro rachunkowe ponadto reprezentuje Cię przed urzędami, sporządza za Ciebie deklaracje podatkowe oraz oblicza zaliczki na podatek.

Alternatywą dla tradycyjnego biura rachunkowego jest biuro rachunkowe online. Udostępnia ono program księgowy, do którego wprowadza się dokumenty finansowe, można wystawiać w nim faktury oraz dokonywać wielu innych czynności. Wprowadzone przez Ciebie dane są sprawdzane pod względem poprawności przez ekspertów z internetowego biura rachunkowego.

Program do faktur - porównanie internetowych programów księgowych

W ramach programów do wystawiania faktur masz dwie możliwości: albo wybierzesz program, który zainstalujesz lokalnie na Twoim komputerze, albo program który działa online (w chmurze). Ze względu na to, że to drugie rozwiązanie bardzo szybko rośnie na popularności poniżej znajdziesz funkcje, jakie oferuje kilka najpopularniejszych na rynku systemów do wystawiania faktur online. Poniższe porównanie ofert powinno pomóc Ci w podjęciu decyzji jaki program do fakturowania wybrać.

Jaki dobry i prosty program do fakturowania online wybrać? Praktycznie każdy program do wystawiania faktur vat online ma w ofercie darmowy okres testowy. W zależności od programu może to być 14, 30 dni lub nawet kilka miesięcy. Tak więc warto założyć konto w kilku aplikacjach i porównać ich funkcjonalności. Dzięki temu możesz wybrać program, który najbardziej będzie pasował do Twoich potrzeb.

Program
Cena
Dane kontrahenta
Limit wystawiania faktur
Możliwość edycji faktur
Możliwość wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych
Przejrzysty interfejs
Aplikacja mobilna
Integracja z innymi programami
Wsparcie w obsłudze
Waluta i języki
Indywidualizm
Wysyłanie faktur
www
FakturaXL 0 zł - 10 faktur/mc Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS. Weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT (Biała Księga) oraz weryfikacja numeru konta na Białej Liście Podatników MF. Fakturowanie do 10 faktur w miesiącu bezpłatnie lub bez limitu w abonamencie Możliwość poprawiania wszystkich danych na fakturze Przejrzysty i bardzo intuicyjny Tak Brak - system działa online, automatycznie rozpoznaje urządzenia mobilne i dostosowuje interfejs Posiada open API, integracja z systemami płatności PayU, Przelewy24, PayPal Bezpłatna pomoc z zespołem wsparcia 24/7 przez e-mail i chat oraz infolinia: pn-pt od 10 do 17 Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie i dwuwalutowych. Faktury w 7 wersjach językowych i dwujęzyczne. Interfejs programu również w języku angielskim. Możliwość wybrania szablonu faktury, dostosowania kolorystyki, umieszczenia własnego logo i dodatkowego elementu graficznego na dole szablonu (np. pieczęć) Bezzałącznikowy i załącznikowy system wysyłania faktur do kontrahenta na e-mail lub smsem! bezpośrednio z programu. Również automatycznie dla faktur cyklicznych. fakturaxl.pl
Uwaga - specjalna oferta dla czytelników 6krokow.pl!
Podczas zakładania konta w platformie FakturaXL podaj kod "6krokow", otrzymasz wówczas jednorazowy rabat w wysokości 30%.
Fakturownia Abonament od 0 zł do 3 faktur/mc Dane kontrahenta pobierane są z listy kontrahentów oraz bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS Faktury nielimitowane Możliwość poprawiania danych Tak System dosyć prosty w obsłudze Dostępna w systemie iOS i Android Integracja z systemami płatności automatycznych tj. PayU, PayPal, dotPay, przelewy24, bankowością online i sklepami internetowymi; posiada open API Możliwość bezpłatnego kontaktu z zespołem wsparcia: telefonicznie, e-mail, czat Możliwość wystawiania faktur w w około 30 językach Możliwość wybrania szablonu faktury (7 dostępnych) lub stworzenia własnego szablonu oraz umieszczenia własnego logo Droga elektroniczna fakturownia.pl
Streamsoft Firmino Abonament 0 zł Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS, weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT Faktury nielimitowane Możliwość poprawiania wszystkich danych Tak Przejrzysty i intuicyjny w obsłudze W przygotowaniu Integracja z innymi programami, API umożliwiające dowolne integracje Bezpłatne wsparcie mailowe i telefoniczne Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie wg. Kursu NBP, wielojęzyczne wydruki dokumentów Logo na fakturze oraz możliwość wyboru szablonu i kolorystyki faktury Wysyłanie faktur mailowo bezpośrednio z systemu firmino.pl
COMARCH ERP XT od 15 zł/mc za moduł Faktury do 95 zł/mc z obsługą Księgowości i Magazynu Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez nr NIP. Weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT (Biała Księga) Brak limitu w abonamencie, 10 faktur (lub dokumentów księgowych) w wersji testowej Bez ograniczenia, dostępny graficzny edytor wydruków Możliwość wystawiania różnych faktur i dokumentów sprzedażowych Przejrzysty i bardzo intuicyjny Tak - iOS oraz Android Integracja z systemami bankowymi: poprzez wymianę plików i mechanizmy Webservice. Integracja z aplikacją mobilną do obsługi klientów detalicznych (POS) oraz narzędziem analitycznym BI POINT i mechanizmem do rozpoznawania faktur kosztowych (OCR) Bezpłatna Asysta telefoniczna i mailowa w dni powszednie od 8:00 do 18:00 i w soboty od 9:00 do 14:00 Możliwość wystawiania faktur w innych walutach. Interfejs programu w języku: angielskim, francuskim i niemieckim Pełna modyfikacja szablonów wydruków (wraz z możliwością wstawiania logo na wydruki) oraz możliwość edycji skrótów na pulpicie aplikacji Możliwość automatycznej wysyłki faktur drogą mailową erpxt.pl
iFirma 0 zł do 3 faktur/mc Dane kontrahenta pobierane są z bazy GUS-u przez nr NIP Fakturowanie do 3 faktur w miesiącu bezpłatnie lub bez limitu z abonamentem, 30-dniowy okres testowy Możliwość poprawiania danych Tak Rozbudowany interfejs, dużo zbędnych elementów Dostępna w systemie iOS i Android Integracja z bankowością online Możliwość kontaktu z zespołem księgowym telefonicznie, e-mail, czat Możliwość wystawiania faktur w obcej walucie Możliwość umieszczenia własnego logo Droga elektroniczna lub zlecenie wysyłki tradycyjnej iFirma.pl
Faktura.pl 0 zł, wersja premium do 13 zł/mc Dane kontrahenta pobierane z listy kontrahentów oraz z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, KRS. 3 dokumenty przychodowe w pakiecie bezpłatnym na zawsze, w wersji premium bez ograniczeń Edycja danych bez ograniczeń Tak Tak - wystawienie trwa nawet 30 sekund Brak - system działa online, automatycznie rozpoznaje urządzenia mobilne i dostosowuje interfejs Płatność on-line we wspołpracy z Blue Media, brak open API. Integracja z faktoringiem i windykacją Bezpłatna pomoc z zespołem wsparcia poprzez e-mail oraz infolinię: pn-pt: 9.00-17.00 Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie. Faktury w 1 wersji językowej. Interfejs programu wyłącznie PL. Możliwość utworzenia nowego schematu numeracji, opcje dokumentu zapisywane jako szablony, dzięki czemu wystawianie trwa kilka chwil. Można wstawić własne logo oraz stopkę. Wysyłka dokumentów w formie emaila (załącznik). Klient widzi w systemie czy udało się dostarczyć e-mail do kontrahenta oraz ma możliwość wysyłki do kontrahentów SMSów. faktura.pl
mOrganizer Finansów Abonament od 0 zł Dane kontrahenta pobierane z bazy GUS-u przez NIP. Weryfikacja kontrahenta w wykazie Podatników VAT oraz weryfikacja numeru konta na Białej Liście Podatników MF Faktury nielimitowane Edycja danych bez ograniczeń Tak Intuicyjny, daje możliwość szybkiej obsługi Dostępna w systemie iOS i Android Integracja z bankowością online, windykacja należności, bramka płatnicza Bezpłatna pomoc techniczna oraz kontakt z zespołem księgowym przez e-mail, chat oraz infolinię: pn-pt od 9-17 Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie, wydruk w języku polskim lub polsko-angielskim Logo na fakturze oraz możliwość wyboru szablonu i kolorystyki faktury Wysyłanie faktur mailowo bezpośrednio z systemu. Również automatycznie dla faktur cyklicznych morganizerfinansow.pl
ING Księgowość Abonament za 0 zł z gwarancją ceny przez 2 lata Dane kontrahenta pobierane są z bazy GUS oraz VIES przez nr NIP Faktury nielimitowane Możliwość edycji wszystkich danych na fakturze - bez dodatkowych opłat Tak, możliwość wystawiania faktur cyklicznych Intuicyjny, przejrzysty interfejs, tworzony razem z klientami Dostępna w systemie iOS i Android Finansowanie Faktur, Windykacja należności, Bramka płatnicza - iMoje, Open Api, Bankowość internetowa: Moje ING, ING Business, MultichashPL Bezpłatna pomoc z zespołem wsparcia infolinia, chat, e-mail: pon - pt od 8 do 18, chatbot dostępny 24/7 Możliwość wystawiania faktur w dowolnej walucie, faktury w 4 wersjach językowych i dwujęzyczne, interfejs programu również w języku angielskim Możliwość umieszczenia własnego logo, personalizacji faktury, możliwość oznaczania GTU na produktach Wysyłka dokumentów w formie e-maila. Klient widzi w systemie czy udało się dostarczyć fakturę oraz czy została odczytana przez kontrahenta ingksiegowosc.pl

Krok 5. Rejestracja działalności gospodarczej

Rejestracja działalności gospodarczej oznacza wpis do odpowiedniego rejestru - Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Do którego rejestru musisz wpisać swoją firmę, zależy od wybranej przez Ciebie firmy prawnej działalności gospodarczej.

Rejestracja w CEIDG

Rejestracji w CEIDG musisz dokonać jeżeli wybrałeś prowadzenie firmy fotograficznej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki cywilnej. Wniosek o wpis do CEIDG składa się na urzędowym formularzu:

 • przez Internet - za pomocą strony internetowej CEIDG
 • w wybranym urzędzie gminy lub miasta na formularzu CEIDG-1
 • listem poleconym do wybranego urzędu miasta lub gminy

Wniosek o wpis do CEIDG jest równocześnie zgłoszeniem jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne, jako płatnik zaliczek na podatek oraz zgłoszeniem do Głównego Urzędu Statystycznego.

Rejestracja w KRS

Rejestracja w KRS dotyczy spółek handlowych. Wniosek również składa się na urzędowym formularzu, ale w przeciwieństwie do CEIDG, wpis do KRS podlega opłacie w wysokości 500 zł oraz jeżeli podlega on ogłoszeniu - 100 zł za jego ogłoszenie. Wniosek możesz złożyć osobiście we właściwym sądzie rejestrowym (ze względu na siedzibę spółki) lub za pośrednictwem Internetu.

Krok 6. Firmowe konto bankowe

Gdy zarejestrujesz już działalność gospodarczą, czas na założenie firmowego konta bankowego. Co prawda nie jest ono wymagane prawnie. Oznacza to, że transakcji możesz dokonywać również za pomocą konta indywidualnego, ale pod warunkiem, że jesteś jego jedynym właścicielem. Firmowe konto w banku dla firmy fotograficznej musisz obowiązkowo założyć, jeżeli w swojej działalności chcesz dokonywać transakcji:

 • w których druga strona jest innym przedsiębiorcą
 • których wartość przekracza 15 000 zł bez względu na liczbę wynikających z niej płatności

Jednak mimo braku prawnego obowiązku posiadania oddzielnego konta bankowego dla firmy, warto jest je założyć. Przede wszystkim dzięki odrębnemu rachunkowi będziesz mógł stale kontrolować finanse swojej firmy, w których będziesz miał przejrzystość transakcji bez pomieszania ze sprawami indywidualnymi.

Do założenia konta bankowego dla firmy, banki najczęściej wymagają przedstawienia:

 • zaświadczenia o wpisie do CEIDG
 • dowodu osobistego właściciela firmy
 • pieczątki firmowej

W przypadku spółek wymagany jest odpis z KRS oraz zaświadczenie o nadaniu numeru REGON. Bank może żądać również złożenia podpisów osób upoważnionych do korzystania z konta.

Ranking najtańszych i darmowych firmowych kont bankowych

W poniższym rankingu firmowych kont bankowych pod uwagę zostały wzięte przede wszystkim koszty prowadzenia konta bankowego. Jako kolejne kryterium przyjęto różne promocje i bonusy, z których można skorzystać otwierając firmowe konto bankowe. Pamiętaj jednak, że musisz wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i specyfikę branży w jakiej prowadzisz działalność.

Ranking darmowych/najtańszych kont firmowych lipiec 2024:

 1. Nest Bank BIZNest Konto
 2. Santander Bank Polska Konto Firmowe Online
 3. Bank Pekao Konto Przekorzystne Biznes
 4. Alior Bank iKonto Biznes
 5. Millennium Bank Konto Firmowe Mój Biznes
 6. Bank PKO BP konto firmowe
 7. City Bank konto Firmowe CitiKonto

Ranking opracowany w oparciu o elementy: jakość, promocja, cena w promocji, cena po okresie promocyjnym.

1. Nest Bank BIZNest Konto

0 zł
Prowadzenia konta
0 zł
Utrzymania karty
0 zł / 6 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja: pakiet korzyści do 4400 zł i 25% zwrotu za zakupy na stacjach paliw

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, oragnizacja pozarządowa, spółka akcyjna

 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: 0 zł
 • karta płatnicza: brak opłat za wydanie i używanie karty płatniczej
 • wypłata gotówki w bankomatach: Euronet 0 zł, pozostałe bankomaty 6 zł, wypłata za granicą 5 zł + 3% prowizji za przewalutowanie
 • przelew krajowy: 0 zł
 • przelew natychmiastowy: 5 zł
 • przelewy do ZUS i US: 0 zł
 • przelew europejski SEPA: 0 zł
 • przelew zagraniczny SWIFT: 20 zł
 • polecenie zapłaty: 5 zł
 • konto walutowe: dodatkowe bezpłatne rachunki walutowe EUR, USD, GBP, CHF, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RON, SEK
 • aplikacja mobilna

2. Santander Bank Polska Konto Firmowe Online

0 zł
Prowadzenia konta
0 zł
Utrzymania karty
0 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja: Do 2700 zł za aktywność + bezterminowy brak opłat za konto

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, stowarzyszenie

 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: 0 zł (bezterminowo) jeśli otworzysz konto w ramach aktualnej promocji
 • karta płatnicza: wydanie karty 0 zł, miesięczna opłata za kartę 0 zł (bezterminowo) jeśli otworzysz konto w ramach aktualnej promocji
 • wypłata gotówki w bankomatach: w Polsce 0 zł prowizji (wszystkie bankomaty w Polsce darmowe przez 2 lata), następnie 0 zł (bankomaty Santander Bank Polska), pozostałe bankomaty 3,5%, min. 5 zł. Wypłata gotówki w bankomatach za granicą 4%, min. 10 zł +2,8% opłaty za przewalutowanie
 • przelew krajowy: 0 zł
 • przelew natychmiastowy: 0 zł (10 pierwszych przelewów w miesiącu, każdy kolejny 10 zł)
 • przelew europejski SEPA: 0 zł (10 przelewów/mc potem 1,30 zł)
 • przelew zagraniczny SWIFT: 0,25%, min. 25 zł maks. 200 zł
 • przelewy do ZUS i US: 0 zł
 • zlecenie stałe i polecenie zapłaty: 0 zł
 • opracej kasowe w placówce banku: wpłata lub wypłata gotówki w oddziale banku 0,65%, min. 20 zł
 • konta walutowe: można założyć dodatkowe konto walutowe w 17 walutach - w ramach promocji 1 konto walutowe jest bezpłatnie (USD, EUR, GBP) w przypadku innych walut konto płatne 25 zł (CHF, CZK, DKK, NOK, SEK, AUD, CAD, HUF, JPY, CNY, RON, RUB, MXN, TRY) do niektórych walut konieczna jest pozytywna decyzja Banku
 • usługi dodatkowe: dostęp do portalu Santander Trade, mobilny terminal płatniczy, dostepne są również dodatkowe usługi płatne (eKsięgowość, eUmowy, eWadia, eFaktoring, eWindykacja, eLeasing, eZdrowie)

3. Bank Pekao Konto Przekorzystne Biznes

0 zł / 9 zł
Prowadzenia konta
0 zł / 8 zł
Utrzymania karty
0 zł / 2% min. 5 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł/1,50 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja: do 2 000 zł premii w tym 200 zł na start, 0 zł za wystawianie faktur online bez limitu na platformie księgowej, 0 zł przez 2 lata za dzierżawę terminala POS

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, oragnizacja pozarządowa (fundacja, stowarzyszenie), spółka akcyjna

 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: przez pierwszy rok 0 zł, potem 9 zł/mc, jednak opłata może wynieść 0 zł jeżeli w miesiącu zostanie spełniony jeden z warunków: na konto wpłynie minimum 2000 zł, zostanie wykonany przelew do ZUS lub US, będzie co najmniej 1 transakcja zrealizowana za pomocą terminala płatniczego (wydanego przez Bank Pekao S.A.), zrealizowana zostanie płatność na rzecz Pekao Leasing lub zostanie wykonana co najmniej 1 transakcja wymiany walut w Banku Pekao S.A.
 • karta płatnicza: brak opłat za kartę przez 2 lata, potem 8 zł, chyba, że w danym miesiącu będzie wykonana transakcja kartą na kwotę minimum 500 zł
 • wypłata gotówki w bankomatach: Banku Pekao 0 zł, w innych bankomatach bezpłatne 2 wypłaty, kolejne wypłaty 2%, min. 5 zł, wypłata gotówki w bankomatach za granicą: 2% min. 5 zł
 • przelew krajowy: 0 zł na inne konta Banku Pekao oraz 15 darmowych przelewów miesięcznie do innych banków, potem 1,50 zł/szt.
 • przelew natychmiastowy: 10 zł
 • przelewy do ZUS i US: 0 zł
 • przelew zagraniczny SWIFT: 0,25% min 30,00 zł max 120,00 zł (tryb zwykły), 0,25% min 80,00 zł max 170,00 zł (tryb pilny), 0,25% min 110,00 zł max 200,00 zł (tryb ekspres)
 • konto walutowe: możliwość uruchomienia bezpłatnego konta pomocniczego w 20 walutach
 • atrakcyjny program rabatowy Galeria Rabatów dla firm
 • aplikacja mobilna PeoPay

4. Alior Bank iKonto Biznes

0 zł
Prowadzenia konta
0 zł / 8 zł
Utrzymania karty
0 zł / 3% min. 5 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja: nawet 2850 zł premii w ciągu roku 350 zł na start - podczas zakładania konta użyj kodu PROMO350, do 1000 zł zwrotu za paliwo z kartą z Plusem (do 200 zł/ mies.), do 1500 zł premii - bankuj regularnie i zyskuj

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza

 • konto przeznaczone jest dla firmy jednoosobowej
 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: 0 zł
 • wydanie karty: 0 zł
 • miesięczna opłata za kartę: 8 zł, jednak przy co najmniej 4 transakcjach miesięcznie brak opłat
 • wypłata gotówki w bankomatach: Alior Banku 0 zł, w bankomatach Euronet, Planet Cash oraz innych banków 0 zł przy pierwszych 5 wypłatach w miesiącu, potem każda kolejna wypłata 2 zł, wypłata gotówki w bankomatach za granicą 3%, min. 8 zł
 • przelew krajowy: 0 zł
 • przelew do ZUS i US: 0 zł
 • przelew natychmiastowy Express Elixir: pierwszy przelew w miesiącu 0 zł, kolejne 10 zł, w systemie Blue Cash 10 zł
 • przelew europejski SEPA: 0 zł za pierwsze 5 przelewów, potem 5 zł/przelew
 • przelew zagraniczny SWIFT: 20 zł
 • zlecenie stałe: 1 zł za realizację przelewu
 • polecenie zapłaty: 0 zł, 1 zł odwołanie polecenia
 • konto walutowe: możliwość założenia rachunku w 19 walutach
 • autodealing: całodobowy system wymiany walut

5. Millennium Bank Konto Firmowe Mój Biznes

0 zł
Prowadzenia konta
0 zł / 7 zł
Utrzymania karty
0 zł / 1 zł / 3% min. 5 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł / 1 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja "Konto firmowe z premią dla Twojej działalności”: premia do 1500 zł za aktywność. Prowadzenie Konta za 0 zł przez aż 2 lata

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna

 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: 0 zł przez 2 lata; potem 20 zł chyba, że w poprzedni miesiącu wpływy wyniosą min. 1000 zł lub z rachunku zrealizowany został przelew do ZUS, US - wówczas 0 zł
 • wydanie karty: 0 zł
 • miesięczna opłata za kartę: 7 zł, jednak opłata wyniesie 0 zł jeżeli w miesiącu zostaną zrealizowane transakcje min. 500 zł
 • wypłata gotówki w bankomatach: Banku Millennium 0 zł, 1 zł w sieci Planet Cash i Santander, pozostałe bankomaty 3% min. 5 zł, wypłata gotówki w bankomatach za granicą 2,5% min. 9 PLN
 • przelew krajowy: 0 zł za 20 pierwszych przelewów, każdy następny - 1 zł, przelew do ZUS i US 0 zł
 • przelew natychmiastowy: 10 zł
 • przelew europejski SEPA: 0 zł za 20 pierwszych przelewów, 1 zł za każdy następny
 • przelew zagraniczny SWIFT: 0,25% min. 17 zł max. 170 zł
 • zlecenie stałe: 4 zł za realizację przelewu
 • polecenie zapłaty: 3 zł - zlecenie, modyfikacja, odwołanie; 1 zł - realizacja polecenia
 • konto walutowe: możliwość założenia bezpłatnego rachunku walutowego w 4 walutach: EUR, USD, GBP i CHF

6. Bank PKO BP konto firmowe

0 zł / 12 zł
Prowadzenia konta
0 zł / 10 zł
Utrzymania karty
0 zł / 3,5%, min. 5 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł / 1 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja: "Tankuj, ładuj i zyskaj z kartą VISA" - zyskaj do 1200 zł zwrotu za wydatki na stacjach paliw (do 200 zł/mc)

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka z o.o., spółka partnerska, oragnizacja pozarządowa (fundacja, stowarzyszenie), spółka akcyjna

 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli odnotowano wpływy w danym m-cu w wysokości 2000 zł, w przeciwnym wypadku 12 zł/mc
 • karta płatnicza: 0 zł jeśli został wykonanych min 5 transakcji w m-cu, jeśli nie to opłata za kartę wynosi 10 zł/mc
 • wypłata gotówki w bankomatach: 0 zł w bankomatach PKO BP, pozostałe 3,5% min 5 zł
 • przelew krajowy: przelewy elixir 0 zł za 10 pierwszych przelewów przez bankowość internetową i 10 przez aplikację za darmo potem 1 zł/przelew
 • przelew express elixir: 10 zł/przelew
 • przelew zagraniczny SEPA: przelew SEPA (europejski) 0 zł - przelewy wliczają się do limitu 10 darmowych przelewów potem 1 zł
 • przelew do ZUS i US: 0 zł
 • polecenie zapłaty: 1 zł (0 zł dla przelewów na rachunki w PKO BP, dodanie nowego 0 zł, modyfikacja 7,50 zł)
 • opracej kasowe w placówce banku: 0,6% min 20 zł
 • wpłata we wpłatomacie: 0 zł do 50 000 zł powyżej 0,5% wpłacanej kwoty
 • SMS-y autoryzacyjne 0 zł
 • dodatkowe usługi: e-księgowość, kantor internetowy, terminal płatniczy, faktoring

7. City Bank konto firmowe CitiKonto

0 zł / 20 zł
Prowadzenia konta
9 zł
Utrzymania karty
0 zł / 2%, min. 9 zł
Wypłaty z bankomatów
0 zł / 1,50 zł
Opłata za przelewy
Otwórz konto ›

Promocja: Zyskaj do 1500 zł premii i 0 zł za prowadzenie konta

Konto przeznaczone dla firm: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki, fundacja, stowarzyszenie rejestrowe, spółdzielnia

 • opłata za założenie konta: 0 zł
 • opłata za prowadzenie konta: 20 zł, opłaty unikniesz, jeśli co miesiąc na rachunek wpłynie min. 2000 zł lub gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i dodatkowo posiadasz konto osobiste w Citi Handlowym zwolnione z opłaty za prowadzenie
 • karta płatnicza: Mastercard Business
 • opłata za wydanie karty: 0 zł
 • miesięczna opłata za kartę: 9 zł
 • wypłata gotówki w bankomatach: w Polsce 0 zł za wypłaty w bankomatach Citi, 2%, min. 9 zł z pozostałych bankomatów, za granicą 0 zł za wypłaty w bankomatach Citi, 2%, min. 9 zł z pozostałych bankomatów
 • wpłata gotówki we wpłatomacie: 0 zł w wpłatomatach City Handlowy 0,6%, min. 9 zł z innych wpłatomatów
 • przelewy internetowe: pierwsze 60 przelewów za 0 zł, każdy następny 1,50 zł (w danym miesiącu)
 • przelew do ZUS i US: 0 zł
 • przelew natychmiastowy: 10 zł
 • przelew europejski SEPA: pierwsze 60 przelewów za 0 zł, każdy następny 1,50 zł (w danym miesiącu)
 • przelew zagraniczny SWIFT: 0,35% min. 20 zł, maks. 100 zł
 • zlecenie stałe: 0 zł
 • polecenie zapłaty: 0 zł
 • konto walutowe: możliwość uruchomienia rachunku walutowego (dostępne konta prowadzone w 11 walutach: EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, DKK, NOK, SEK, CZK i HUF)
 • dostępność kredytów firmowych do kwoty nawet 3 000 000 złotych

Powyższe wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: